• PIŁKA NOŻNA HALOWA

          • 8 listopada 2021r. w Brąchnowie rozegrano Mistrzostwa Gminy w piłce nożnej halowej dziewcząt - Igrzyska Dzieci i Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Nasze dziewczęta spisały się znakomicie i wywalczyły I miejsca w obu kategoriach i awans na zawody powiatowe. Serdecznie Gratulujemy!

          • DRUŻYNOWY TENIS STOŁOWY

          • 3 listopada 2021r. w Złotorii odbyły się Mistrzostwa Powiatu w drużynowym tenisie stołowym dziewcząt i chłopców - Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Nasza drużyna dziewcząt wywalczyła I miejsce i awansowała na zawody wojewódzkie, natomiast chłopcy zajęli III miejsce. Serdecznie Gratulujemy!

          • UCZEŃ - TO BRZMI DUMNIE

          • Nadszedł długo wyczekiwany dzień Pasowania na Ucznia. Nasi mali bohaterowie spisali się na medal! Zaprezentowali się w programie artystycznym przygotowanym pod opieką wychowawcy pani Anny Durka-Sozańskiej, ich występy nagrodzone zostały gromkimi brawami. Nie zabrakło wierszyków, piosenek oraz tańców. Nie jednej mamie, czy też nie jednemu tacie zakręciła się w oku łezka wzruszenia.  Aż wreszcie nastapiła uroczysta chwila ślubowania na sztandar szkoły i symboliczne pasowanie ogromnym ołówkiem z rąk pani dyrektor Małgorzaty Cieślik. Pierwszoklasiści otrzymali swój pierwszy dokumnet - legitymację szkolną oraz słodkie upominki. To był wspaniały dzień pełen emocji i wzruszeń. Witamy Was wśród uczniowskiej braci!

          • UWAGA!

          • W związku z realizacją przez Gminę Łubianka projektu „Granty PPGR” – wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym, Wójt Gminy zaprasza uprawnione rodziny – rodziców dzieci w wieku szkolnym i uczniów szkół średnich pełnoletnich zamieszkałych na terenie gminy do złożenia wymaganych dokumentów.

            Celem projektu „Granty PPGR” jest wsparcie rodzin popegeerowskich z dziećmi w zakresie dostępu do sprzętu komputerowego oraz dostępu do Internetu (jedynie w przypadku braku możliwości zapewnienia przedmiotowej usługi we własnym zakresie). Konkurs skierowany jest do gmin popegeerowskich.

            W ramach grantu możliwy jest zakupu przez gminę sprzęt komputerowy (komputer stacjonarny/laptop z urządzeniami peryferyjnymi i akcesoriami oraz niezbędnym oprogramowaniem o wartości do 3,5 tys. zł lub tablet o wartości do 1,5 tys. zł.) dla uczniów, którzy łącznie spełnią następujące warunki udziału w programie:

            1. dziecko/uczeń pełnoletni zamieszkuje miejscowość, w której funkcjonowało niegdyś zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwo gospodarki rolnej,
            2. dziecko/uczeń pełnoletni jest członkiem rodziny (krewnym w linii prostej, tj. rodzice, dziadkowie, pradziadkowie) osoby, która to pracowała niegdyś w zlikwidowanym państwowym przedsiębiorstwie gospodarki rolnej i zamieszkiwała w miejscowości objętej PPGR,
            3. dziecko/uczeń pełnoletni nie otrzymał na własność lub w drodze użyczenia, w ostatnim roku oraz roku poprzedzającym rok złożenia przedmiotowego wniosku (tj. w roku 2020 i 2021), komputera stacjonarnego lub przenośnego będącego laptopem zakupionego ze środków publicznych lub środków organizacji pozarządowych lub zwrotu kosztów lub dofinansowania zakupu tych rzeczy.
            4. otrzymany w ramach konkursu i przekazany na własność sprzęt komputerowy zostanie przeznaczony do wyłącznego użytku ucznia na potrzeby nauki szkolnej(w tym nauki zdalnej).

            Wniosek o udział w projekcie grantowym wraz z oświadczeniem dla rodzica/opiekuna prawnego lub oświadczeniem ucznia szkoły średniej, który osiągnął pełnoletniość (dotyczy uczniów pobierających naukę w roku szkolnym 2021/2022, którzy ukończyli 18 rok życia), zgodą na przetwarzanie danych osobowych oraz kopią dokumentu potwierdzającego fakt zatrudnienia w danym PGR należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 29 października 2021 r. (w godzinach pracy urzędu: poniedziałek, środa, czwartek 7:30-15:30, wtorek 7.30-16.30, piątek 7:30-14:30) w siedzibie Urzędu:

            Urząd Gminy Łubianka

            ul. Aleja Jana Pawła II 8

            87-152 Łubianka

            (sekretariat, pokój nr 9)

            UWAGA: W celu ułatwienia weryfikacji Oświadczeń, prosimy o dołączanie wszelkiej dokumentacji potwierdzającej fakt zatrudnienia członka rodziny w PPGR.

            Spełnienie warunków programu i terminowe złożenie prawidłowo wypełnionych dokumentów nie jest równoznaczne z otrzymaniem wsparcia. Sprzęt komputerowy zostanie zakupiony i przekazany na własność Beneficjentom jedynie w przypadku otrzymania przez Gminę Łubianka dofinansowania na ten cel.

            WNIOSKI

          • SP PIGŻA NA SZLAKU HISTORII...POZNAJEMY POLSKĘ

          • W dniach 12.10-13.10.2021r uczniowie klas V-VIII uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej w ramach programu MEiN "Poznaj Polskę". Nasi uczniowie zwiedzili Muzeum Zamkowe w Malborku, miasto Gdańsk oraz Gdynię, ORP Dar Pomorza i Narodowe Muzeum Morskie. Ostatnim punktem wyjazdu było Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które wywarło największe wrażenie, zarówno na uczniach, jak i na nauczycielach. Wyjazd ten niewatpliwie przyczynił się do podniesienia wiedzy historycznej wśród uczestników oraz był dobrą okazją do integracji. Wycieczka okazała się wspaniałą "żywą" lekcją historii.

          • INFORMACJA O DNIACH WOLNYCH OD ZAJĘĆ

          •  

            Dzień 14 października 2021 jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych (art. 74 KN), natomiast dzień 15 października jest dniem dodatkowo wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W tych dniach w szkole będą odbywać się zajęcia opiekuńcze oraz  będzie czynna świetlica.

          • NIE BYŁO NAS, BYŁ LAS - NIE BĘDZIE NAS, BĘDZIE LAS

          • 10 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Drzewa. Nasi uczniowie uczestniczyli m.in  w zajęciach terenowych na Barbrace, gdzie dowiedzieli się jak ważną rolę pełnią drzewa. Nie zabrakło plastycznych inspiracji na zajęciach, a także spacerów wokół naszych szkolnych drzewek - w szczególności do naszego Dębu Niepodległości. 

          • DZIECI LISTY PISZĄ....

          • 9 października to Międzynarodowy Dzień Pisania Listów. Z tej okazji Samorząd Uczniowski  zorganizował akcję podczas której uczniowie losowali osobę ze swojej klasy, do któej napiszą list. Wszyscy zaangażowaniem przystąpili do zadania!

          • JESIENNY SPACER NA BARBARCE

          • Klasa III i VIIb wzięły udział w zajęciach terenowych na Barbarce pt. "Poznajemy bogatctwo jesiennego lasu". W blasku słońca nasi uczniowie przemierzali leśne zakamraki, sprawdzając jakie zmiany poczyniła jesień i jakie skarby ukryła wśród drzew i krzewów. Uwielbiamy takie lekcje! 

          • MŁODSI SPRAWDZAJĄ, CZY STARSI TABLICZKĘ MNOŻENIA ZNAJĄ

          • W pierwszy piątek października obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Mnożyło się nam nie tylko w oczach, obserwując zmagania naszych uczniów obliczających iloczyny. Nowa płyta boiska szkolnego posłużyła jako gigantyczna tablica, na której powstały matematyczne szarady. To było prawdziwe połączenie przyjemnego z pożytecznym. 

          • GMINNA PIŁKA NOŻNA

          • 1 października 2021 roku w Warszewicach rozegrano Mistrzostwa Gminy w mini piłce nożnej chłopców. Nasza drużyna pokonała swoich rówieśników z Warszewic i z Brąchnowa i wywalczyła I miejsce i awans na Mistrzostwa Powiatu, które odbędą się 4 października w Górsku. Gratulujemy!

          • WSZYSTKIM CHŁOPAKOM SKŁADAMY NAJLEPSZE ŻYCZENIA!

          • 30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka, nie zabrakło  słodkich upominków, niespodzianek oraz życzeń z serca płynących. A że są takie okazje, gdy trzeba zadać szyku, to z okazji święta chłopców, nasze uczennice oraz panie założyły w tym dniu muszki i krawaty. 

          • CZY TO PŁAZ? CZY TO GAD?

          • Klasa V i VI wzięły udział w Festiwalu Ekologicznym pt. "Ochrona płazów i gadów"  zorganizowanym przez Szkołę Leśną na Barbrace. Uczniowie z zaciekawieniem wzbogacali swoją wiedzę i aktywnie brali udział w zajęciach. 

          • "ROSNĄCA ODPORNOŚĆ W GMINIE ŁUBIANKA"

          • Obserwujemy w ostatnich tygodniach bardzo duży przyrost zachorowań na Covid-19 (koronawirus). IV fala tej poważnej, śmiertelnej choroby rozprzestrzenia się i po kilku miesiącach spadku, od trzech tygodni,  nowe zachorowania bardzo wzrastają. Dzisiaj dzienny przyrost osiągnął wielkość 1234 chorych (o 26,6 % wyższy niż wczoraj) i potwierdza to powrót do wielkości pandemicznych.

            Przypominam, że 8 lutego br. dzienny przyrost chorych wynosił 2431 osób, a już 1,5 miesiąca później tj. w dniu 1 kwietnia br.  wzrósł do 35.253 zachorowań dziennie. Pamiętamy o zamkniętych wówczas szkołach, zakładach pracy, ograniczeniach w pracy urzędów, komunikacji publicznej, kościołach, kontaktach rodzinnych i obywatelskich oraz opóźnionych inwestycjach.

            Jeżeli nie zostaną podjęte szybkie, zdecydowane i skuteczne działania zapobiegawcze dzienne wzrosty zachorowań w najbliższych dniach i tygodniach będą co najmniej kilkutysięczne, a wymienione wyżej ograniczenia mogą powrócić lub być nawet bardziej dolegliwe.

            Dzięki zaszczepieniu ok. połowy populacji Polski prawdopodobnie nie zagraża nam dzienny przyrost ponad trzydziestotysięczny, ale kilkunastotysięczny jest możliwy. Będą kolejne tysiące chorych w szpitalach i setki lub nawet tysiące zmarłych. W wyniku zachorowania na Covid-19 zmarło dotychczas w Polsce ponad 75.600 osób, w tym wielu z naszej gminy.

            Na wczorajszej sesji Rady Gminy Wójt przedstawił opis aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju, województwie, powiecie i gminie oraz poinformował o planowanych, dodatkowych działaniach, które mają zapobiec lub przynajmniej ograniczyć dalsze rozprzestrzenianie się epidemii. Zachęcam do zapoznania się z nagraniem z sesji, dostępnym poprzez link: https://www.youtube.com/watch?v=a9KPv2Rde_o. Stwierdził, że jedynym, skutecznym sposobem zatrzymania rozwoju epidemii jest szczepienie przeciwko Covid – 19.

            Aktualnie zostało zaszczepionych 58,3 % mieszkańców gminy uprawnionych do szczepień przeciwko Covid-19 (powyżej 11 lat). Chociaż stanowi to większość, to niestety jako wspólnota lokalna nie możemy być z tego poziomu zadowoleni. Cały czas prawie 42 % osób uprawnionych do szczepień stanowi znaczne zagrożenie dla siebie nawzajem, a szczególnie dla najmłodszych dzieci w wieku do 11 roku życia, które nie mogą podlegać szczepieniom.

            Gmina dysponuje jedynie ograniczonymi metodami oddziaływania na osoby, które nie poddają się szczepieniu. Ze wszystkich, dostępnych metod korzysta i będzie korzystała nadal. Przykładem może być np. dostęp do sal gimnastycznych dla grup spoza szkół, w której jest dana sala (klubów sportowych, grup fitness, itp.) jedynie dla osób zaszczepionych.

            Uznajemy, że dodatkową motywacją dla tych osób może być ich motywowanie do działań wspólnotowych w obszarze sołectw i szkół. Gmina przygotowała konkursy, których celem jest znaczące zwiększenie liczby szczepień w okresie do 31 października br. Dzięki szczepieniom w tym okresie sołectwa oraz szkoły mogą otrzymać kilkudziesięciotysięczne nagrody. Poniżej znajduje się regulamin określający szczegółowo warunki konkursowe.

            Zapewne wielu osobom nasuwają się pytania jakimi motywacjami kierują się ludzie nie poddający się szczepieniom przeciw Covid-19. Na pierwszy plan wysuwają się przeciwwskazania zdrowotne. Aczkolwiek takich ludzi jest bardzo mało, to jednak w przypadku istnienia takich przeciwwskazań sprawa jest poza dyskusją i takie osoby nie powinny się szczepić. Dodaję, że przed każdym szczepieniem zdolność do szczepienia ocenia lekarz zespołu szczepiennego i nie poddanie się takiej ocenie wskazuje na inne przyczyny niechęci do szczepień.

            Inną przyczyną może być postawa, którą można nazwać „wolnościową”. Są tacy ludzie, którzy alergicznie nie tolerują wezwań do poddania się jakiemuś działaniu, w tym przypadku szczepieniu. Apele i zalecenia traktują jako zamach na ich wolność. Jednocześnie za nic mają zagrożenia i oceny innych osób funkcjonujących w ich otoczeniu. Mimo wszystko nasuwa się tutaj znany wiersz Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł”, którego przesłaniem jest przedkładanie własnych ocen i interesów ponad oceny i interesy innych:

            Gaweł…. „Co waćpan robisz? Ryby sobie łowię.

            Ależ mospanie, mnie kapie po głowie!

            A Paweł na to: Wolnoć Tomku w swoim domku”

            W swoim domku? Dlaczego nie. Ale domek, w którym żyjemy (funkcjonujemy), czyli sołectwo, szkoła, gmina, Polska, Europa, nie jest tylko naszym, prywatnym domkiem. Tutaj musimy uwzględniać zespół praw i ocen także innych osób.

            Kolejną przyczyną niechęci do szczepień mogą być względy religijne. Nie wchodząc w szczegóły przedstawiam wskazanie Ojca Świętego Franciszka, który oświadczył, że szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być uważane za „powszechne dobro wspólne”. Na uwagę zasługuje też, że Stolica Apostolska zaostrza dla swoich pracowników przepisy na czas pandemii koronawirusa. Począwszy od 1 października osoba, która nie posiada „zielonego certyfikatu” – paszportu covidowego nie będzie mogła przyjść do pracy, a jej nieobecność zostanie uznana za nieusprawiedliwioną. W związku z tym taki pracownik nie otrzyma wynagrodzenia.

            Są także ludzie, którzy nie poddają się szczepieniom ze względów politycznych. Twierdzą, że nie będą się szczepili, gdyż Narodowy Program Szczepień został przygotowany i jest realizowany przez struktury rządowe, których oni nie akceptują. Proszę darować, ale postawa „na złość mamie odmrożę sobie uszy” w żaden sposób nie da się uzasadnić, a tym bardziej obronić.

            Gorąco proszę i zachęcam do przyjęcia postawy dbałości o dobro wspólne rodzin, wspólnot lokalnych i wspólnoty narodowej, której wyrazem będzie poddanie się szczepieniu przeciw Covid-19. Odrzućmy uprzedzenia i dezinformacje zniechęcające do szczepień. Gminny Ośrodek Zdrowia w Łubiance przy ul. Toruńskiej 97 czeka w gotowości do szczepień (tel. 509 354 015 oraz 518 850 705)

            Jerzy Zająkała

            konkurs_gminny_Rosnoca_Odpornosc.docx​​​​​​​

          • MODA NA EKO

          • 24 września dołączyliśmy do akcji sprzątania świata. Na szkolnym ogrodzeniu zawisły plakaty zachęcające do dbania o naszą planetę, nasi uczniowie ruszyli z workami w garściach posprzatać najbliższą okolicę, a na zakończenie odbył się pokaz mody recyklingowej. To była nie lada gratka zoabczyć jaką pomysłowością i kreatywnością wykazali się nasi uczniowie. Brawa dla Was! Koordynatorem działań była pani Katarzyna Rumińska. 

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. prof. Wilhelminy Iwanowskiej w Pigży
      • 056 674 08 28 fax: 056 674 08 28
      • Szkoła Podstawowa w Pigży, ul. Szkolna 14, 87 - 152 Łubianka Poland
      • GMINA ŁUBIANKA ul. Aleja Jana Pawła II 8 87-152 Łubianka
  • Galeria zdjęć

      brak danych