- O mnie
- Dziecko nadpobudliwe
- Zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:
- Żal po stracie bliskiej osoby
- Narkotyki
- Dziecko a przemoc w rodzinie
- Zatrzymanie sytuacji przemocy
- Moje dziecko a telewizja
- Jak wychować optymistę
- Dopalacze
- Jak rozpoznać dysleksję ? O dysleksji słów kilka
- Dziecko z zaburzeniami odżywiania
- Jak chronić dziecko w sieci
- Dziecko z autyzmem i z zespołem Aspergera
- Skąd się bierze agresja wśród dzieci?
Jak chronić dziecko w sieci
Jak chronić dziecko w sieci - przykładowe rady dla rodziców
- Ustal z dzieckiem zasady korzystania z komputera adekwatnie do jego wieku. Określ maksymalny czas jaki Twoje dziecko może spędzać, jakie serwisy i strony internetowe może odwiedzać, pokaż Mu sposoby reagowania na niebezpieczne sytuacje.
- Umieść komputer w powszechnie dostępnym miejscu w domu. Bądź obok swojego dziecka, kiedy surfuje po Internecie.
- Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób i treści, na które trafia w sieci. Jeśli dopuszczasz możliwość kontaktów dziecka z osobami poznanymi w Internecie, kontroluj te znajomości. Reaguj na wszelkie podejrzane sytuacje!Zapewnij dziecko, że w sytuacji zagrożenia zawsze może liczyć na Twoją pomoc.
- Naucz dziecko chronić prywatność. Jeżeli zgadzasz się na korzystanie przez dziecko z serwisów społecznościowych, pomóż mu stworzyć bezpieczny profil, maksymalnie chroniący jego prywatność.
- Przekonaj dziecko, by zawsze konsultowało z Tobą materiały, któe publikuje w Internecie. Naucz je rozwagi w takich sytuacjach.
- Nie narażaj dziecka, publikując bezkrytycznie jego zdjęcia w sieci.
- Chroń komputer dziecka przed niewłaściwymi treściami. Upewnij się, że na komputerze Twojego dziecka działa zaktualizowany program antywirusowy i zapora sieciowa. Używaj filtru antyspamowego chroniącego program e-mailowy. Stosuj dostępne na rynku oprogramowanie filtrujące. Korzystaj z programów kontroli rodzicielskiej. Pamiętaj jednak, że żaden program nie jest w stanie zastąpic uwagi rodzica.
- Upewnij się, że Twoje dziecko korzysta z gier adekwatnych do jego wieku, np. na podstawie oznaczeń PEGI(ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier komputerowych)
- Naucz dziecko szacunku dla innych internautów i przekonaj je, że nawet pozornie niewinne żarty potrafią bardzo krzywdzić.
Materiały edukacyjne-XII edycja zadań edukacyjnych