Celem projektu ustawy jest uelastycznienie procesu obniżania wieku obowiązku szkolnego. O dwa lata wydłużony zostanie okres, w którym o podjęciu nauki w szkole podstawowej przez dziecko sześcioletnie decydują rodzice. Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich zostanie wprowadzony od dnia 1 września 2014 roku (art. 1 projektu). Oznacza to, że o rozpoczęciu edukacji szkolnej w wieku sześciu lat przez dzieci urodzone w latach 2006 i 2007 nadal będą decydować będą rodzice (art. 3 projektu). Natomiast dzieci urodzone w roku 2008 i w kolejnych latach będą rozpoczynały naukę w szkole obowiązkowo w wieku sześciu lat.
Wszystkie dzieci pięcioletnie nadal będą objęte obowiązkiem uczestniczenia w rocznym przygotowaniu przedszkolnym. Dzieci sześcioletnie urodzone w latach 2006 i 2007, które – zgodnie z decyzją rodziców – nie rozpoczną nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej odpowiednio do 1 września 2012 r. i 1 września 2013 r., będą miały obowiązek nadal uczęszczać do przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych w szkołach. Dla tych dzieci nauczyciele wymienionych placówek opracują program, rozszerzający zdobytą wcześniej wiedzę i umiejętności, który będzie uwzględniał ich potrzeby rozwojowe.
Wydłużenie do 2014 roku terminu wprowadzenia obowiązku nauki dla sześciolatków umożliwi samorządom skorzystanie m.in. ze środków przeznaczonych na realizację rządowego programu „Radosna szkoła”.
MEN po raz kolejny podkreśla, że cywilizacyjna zmiana, jaką jest jak najwcześniejsze objęcie dzieci zorganizowaną edukacją, zapewnia im szybszy rozwój, wcześniejsze odkrywanie ich talentów i korygowanie ewentualnych deficytów. – Chcemy, aby pod tym względem polskie dzieci miały warunki porównywalne z ich europejskimi rówieśnikami – czytamy na stronie resortu.
Z informacji podanych przez MEN wynika, że od września naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych rozpoczęło około 20% wszystkich dzieci sześcioletnich. W obecnym roku szkolnym sześciolatki uczęszczają do blisko 90% szkół podstawowych lub oddziałów przedszkolnych funkcjonujących w szkołach.
W większości krajów europejskich naukę podejmują dzieci sześcioletnie i młodsze np. od 4. roku życia w Irlandii Północnej i Luksemburgu; od 5. roku życia w Anglii, Holandii, na Łotwie, w Szkocji, Walii i na Węgrzech; od 6. roku życia w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, na Litwie, w Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii i we Włoszech.
Źródło: MEN, www.rcl.gov.pl
W naszej szkole pierwsze sześciolatki rozpoczęły edukację w klasie I w roku szkolnym 2009/2010. Sześcioro rodziców podjęło wówczas taką decyzję i był to ewenement wśród szkół powiatu toruńskiego. Najmłodsi pierwszoklasiści byli monitorowani przez przedstawicieli nadzoru pedagogicznego Kuratorium w Bydgoszczy. Wyniki monitoringu były pozytywne, a szkoła uzyskała bardzo dobrą ocenę przygotowania do przyjęcia dzieci sześcioletnich. Obserwując rozwój tych uczniów mogę stwierdzić, że była to dobra decyzja. Dzieci te obecnie uczęszczają do klasy III i nie mają żadnych trudności dydaktyczno-wychowawczych. Biorą aktywny udział w życiu szkoły oraz z sukcesami reprezentują w konkursach międzyszkolnych.
dyrektor szkoły