• Jak wychować optymistę

JAK  WYCHOWAĆ  OPTYMISTĘ ?

1.    Staraj się rozwijać u dziecka wiarę we własne siły, a także wytrwałość i umiejętność pokonywania trudności.

2.    Pomóż dostrzec mu jego mocne strony, sam też je zauważaj i naucz dziecko koncentrować się  na atutach, a nie na słabościach.

3.    Pozwól popełniać błędy; jeśli odbierasz tą możliwość odbierasz także szansę uczenia się na błędach. Uświadom natomiast dziecku, że nikt nie jest doskonały, nawet najlepsi i najmądrzejsi popełniają błędy. Ucząc swoją pociechę tolerancji, dla własnych pomyłek, opowiedz na przykład, co ty zrobiłeś źle w jej wieku. Świat się od tego nie zawalił, a tobie udało się przezwyciężyć trudności. W ten sposób dodasz mu odwagi w podejmowaniu nowych wyzwań.

4.    Nie przesadzaj z krytyką. Nie patrz na wszystko okiem sędziego. Konieczność korygowania zachowań dziecka jest nieunikniona, ale ustawiczna krytyka może zaniżyć poczucie własnej wartości.

5.    Dodawaj odwagi, zwłaszcza, gdy dziecku nie wszystko się udaje. Wytłumacz, że najważniejsze to zacząć działać. Dzięki temu dziecko nabierze dystansu do siebie i tego, co robi.

6.    Zauważaj każdy wysiłek dziecka. Chwal nie tylko za działanie zakończone sukcesem, ale za samą pracę. W ten sposób nauczy się doznawać radości podczas wykonywania różnych zadań. To nie zwykle silnie motywuje do podejmowania kolejnych wysiłków.

Ludzie pogodni, pozytywnie nastawieni do świata, są bardziej

lubiani, lepiej znoszą niepowodzenia i porażki, mają też więcej

przyjaciół. Jednym słowem są szczęśliwsi.

Oparte na publikacjach: J. Kopczyńska red. Nasze dziecko. Warszawa 1994

T. Gordon. Wychowanie bez porażek. Warszawa 1991