Przedmiotowy system oceniania- historia
- SPOSOBY SPRAWDZANIA DYDAKTYCZNYCH OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW:
1. Prace klasowe
- prace pisemne sprawdzające opanowanie określonego działu programowego,
- trwają całą lekcję (szczegółową tematykę oraz kolejność prac klasowych zawiera plan wynikowy dla poszczególnych poziomów nauczania),
- każdą pracę klasową poprzedza lekcja powtórzeniowa, podczas której nauczyciel zwraca uwagę uczniów na najważniejsze zagadnienia z danego działu,
- są obowiązkowe.
2. Sprawdziany
- prace pisemne sprawdzające treści z kilku ostatnich lekcji,
- są zapowiedziane z dwudniowym wyprzedzeniem,
- są obowiązkowe.
3. Kartkówki
- prace pisemne sprawdzające wiadomości i umiejętności z danego zagadnienia, mogą kontrolować ostatnio zadaną pracę domową lub wiadomości z lekcji,
- mogą być niezapowiedziane,
- trwają 5-15 minut,
- uczeń bezpośrednio po przyjściu do szkoły (dłuższa nieobecność na zajęciach - powyżej tygodnia) może zostać zwolniony z napisania kartkówki, wówczas napisze ją w terminie uzgodnionym z nauczycielem.
4. Odpowiedź ustna
- oceniając nauczyciel bierze pod uwagę: zgodność odpowiedzi z postawionym pytaniem, prawidłowe posługiwanie się pojęciami, zawartość merytoryczną wypowiedzi,
- rozwiązywanie wyznaczonych zadań w czasie lekcji na forum klasy,
- odmowa odpowiedzi jest jednoznaczna z otrzymaniem oceny niedostatecznej.
5. Aktywność i praca na lekcji
- przez aktywność rozumiemy: częste zgłaszanie się ucznia na lekcji i udzielanie poprawnych odpowiedzi, rozwiązywanie dodatkowych zadań w czasie wyznaczonym przez nauczyciela, aktywną pracę w grupach.
6. Prace dodatkowe i zadania domowe
- obejmują dodatkowe zadania dla zainteresowanych uczniów (projekty, prezentacje, wykonywanie pomocy naukowych),
- nagradzane są oceną.
7. Szczególne osiągnięcia uczniów w konkursach przedmiotowych
- INNE USTALENIA
- Uczeń ma prawo do zgłoszenia dwa razy w klasach V-VIII i jeden raz w klasie IV nieprzygotowania do lekcji, które jest odnotowywane w dzienniku lekcyjnym. Nieprzygotowanie do zajęć obejmuje następujące sytuacje: nieprzygotowanie do odpowiedzi ustnej, brak zeszytu, brak zeszytu ćwiczeń, brak podręcznika, brak odrobionej pracy domowej obowiązującej na dany dzień. Uczeń nie ma prawa zgłosić nieprzygotowania na zapowiedzianych wcześniej pracach klasowych, sprawdzianach, kartkówkach oraz lekcjach powtórzeniowych.
- Nieobecność ucznia na lekcji zobowiązuje go do uzupełnienia materiału we własnym zakresie. Przy dłuższej nieobecności (trwającej powyżej 1 tygodnia) uczeń ma prawo po przyjściu do szkoły być nieprzygotowany tj. brak pracy domowej, brak uzupełnionych lekcji. Uczeń w przeciągu tygodnia jest zobowiązany do nadrobienia powstałych zaległości programowych.
- Uczeń ma prawo do poprawy ocen z prac pisemnych najpóźniej dwa tygodnie po oddaniu prac, w terminie ustalonym przez nauczyciela. Każda ocena z poprawy wpisywana jest do dziennika.
PUNKTY UZYSKANE PODCZAS PRAC KLASOWYCH, SPRAWDZIANÓW
I KARTKÓWEK PRZELICZANE SĄ W PONIŻSZY SPOSÓB:
100 % - 96% - ocena celująca
95% - 86% - ocena bardzo dobra
70% - 85 % - ocena dobra
50% - 69% - ocena dostateczna
30% - 49% - ocena dopuszczająca
0% - 29% - ocena niedostateczna
Dla uczniów posiadających opinię Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej kryteria oceniania są dostosowane do ich poziomu umiejętności i możliwości.
OCENĘ SEMESTRALNĄ (ROCZNĄ) wystawia nauczyciel biorąc pod uwagę wszystkie wymienione powyżej formy aktywności ucznia stosując średnią ważoną po przypisaniu podanym obszarom aktywności następujących wag:
Waga 5- SUKCESY W KONKURSACH i OLIMPIADACH PRZEDMIOTOWYCH
Waga 4- PRACE KLASOWE
Waga 3- SPRAWDZIANY i ODPOWIEDŹ USTNA
Waga 2- KARTKÓWKI i AKTYWNOŚĆ
Waga 1- PRACE DODATKOWE, PRACE DOMOWE i PRACA W GRUPIE
Otrzymane średnie są zamieniane na oceny wg WSO.