• Najczęściej występujące wady wymowy

• To jest Twój tekst, możesz go zmienić w każdej chwili.

Najczęściej spotykane wady wymowy

• seplenienie międzyzębowe - w czasie wymawiania głosek takich, jak np. s, z, c, dz, ś, ź, ć, dź, t, d, n  język jest wsuwany między zęby. Zaburzenie to nie ustępuje samoczynnie, wskazana terapia nawet u dwulatka.
          • seplenienie proste - to najczęściej zamiana głosek sz, ż, cz, dż na s, z, c, dz, np. zamiast szkoła – skoła, żaba - zaba, czapka - capka, em - dzem.
          • rotacyzm – nieprawidłowa wymowa głoski „ r” lub jej brak, najczęstsza zamiana to "r" na "l" - zamiast ryba - lyba lub na "j" - zamiast worek-wojek
          • lambdacyzm - nieprawidłowa wymowa głoski "l"- najczęstsza zamiana to "l" na "j" - zamiast lalka - jajka, lampa - jampa
          • bezdźwięczność - głoski dźwięczne ulegają ubezdźwięcznieniu np. woda – fota, żaba - szapa
          • mowa cicha, niewyraźna lub gwarowa np. kiedy - kedy.
          • kappacyzm – nieprawidłowa wymowa głoski „ k”, najczęstsza zamiana to „k” na „t” – zamiast komin – tomin.
          • gammacyzm – nieprawidłowa wymowa głoski „ g”, najczęstsza zamiana to „g” na „d”- zamiast  grabie- drabie.