- AKTUALNOŚCI
- NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021- 2025
- INFORMACJE OGÓLNE
- TAK RÓWNIEŻ KORZYSTAMY Z BIBLIOTEKI
- BIBLIOTEKA SZKOLNA W CZASIE ZDALNEJ NAUKI
- ZDJĘCIA - RÓŻNA AKTYWNOŚĆ PODCZAS EPIDEMII
- KOMUNIKATY
- PORADY
- KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ
- NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2016-2020
- INFORMACJE O KSIĄŻKACH
- NASI CZYTELNICY
- SZKOLNE KOŁO CZYTELNICZE
- WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW
- TE KSIĄŻKI TEŻ WARTO PRZECZYTAĆ
- AKCJE CZYTELNICZE
- LEKTURY
- BIBLIOTEKA INTERNETOWA
PORADY
ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU
Korzystanie z komputera i internetu wspaniale wspomaga Waszą naukę i może być świetną formą rozrywki, pod warunkiem, że będziecie korzystać z "sieci" rozważnie i z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.
Pamiętaj!
1. Nigdy nie podawaj w internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się "nickiem", "ksywką" czyli pseudonimem.
2. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji, gdyż nie masz pewności z kim naprawdę rozmawiasz!
3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz do kogo naprawdę trafią.
4. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest niegrzeczna, wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej dorosłej zaufanej osobie.
5. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.
6. Kiedy coś lub ktoś w internecie cię przestraszy koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
7. Pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które znajdziesz w internecie, muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.
8. Szanuj innych użytkowników internetu i ich prawo własności w "sieci"
9. Spotkania z osobami poznanymi w internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z osobą poznaną w internecie zawsze skonsultuj to z rodzicami. Na spotkanie umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej osoby dorosłej.
10. Uważaj na e-maile otrzymane od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesyłanych przez obcą osobę, gdyż mogą zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.
11. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło i zachowuj je w tajemnicy.
12. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.
13. Jeżeli prowadzisz w internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niej dostęp także ludzie o złych zamiarach. Nigdy nie podawaj na stronie domowego adresu, numeru telefonu, informacji o rodzicach itp. Bez zgody rodziców nigdy nie publikuj na niej zdjęć swoich, rodziny, ani nikogo, kto nie wyrazi na to zgody.
14. Rozmawiaj z rodzicami o internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.
14. Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im jak proste jest serfowanie po "sieci". Zaproś ich na Twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w internecie różnych informacji.
Źródło: www.dzieckowsieci.pl