Dnia 20 lutego br. Rady Gminy w Łubiance podjęła uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów w gminie Łubianka do nowego ustroju szkolnego na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 Ustawy z dnia 8 marca 1990 o samorządzie gminnym oraz art. 206 ust. 1 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe.
Uchwała dotyczy przekształcenia obecnych szkół podstawowych w ośmioletnie szkoły podstawowe oraz Gimnazjum w Brąchnowie w Szkołę Podstawową w Brąchnowie, co skutkuje na organizację Szkoły Podstawowej w Pigży następująco:
- Szkoła Podstawowa w Brąchnowie (obwód: sołectwo Biskupice, Brąchnowo) będzie prowadzić nabór uczniów rocznik 2010 do klasy I
- uczniowie obecnych klas III i VI zamieszkali w Brąchnowie, na wniosek rodziców, będą mogli uczęszczać odpowiednio do klasy IV i VII Szkoły Podstawowej w Brąchnowie lub kontynuować naukę w naszej szkole. Określenie na „wniosek rodziców” oznacza, że to rodzic decyduje do której szkoły będzie uczęszczało jego dziecko i musi złożyć stosowne pismo do szkoły.
- wszyscy uczniowie klas I-VI, którzy rozpoczęli naukę w Szkole Podstawowej w Pigży mają prawo kontynuować naukę w naszej placówce bez względu na miejsce zamieszkania.
W związku z powyższym w kolejnych latach autobusy szkolne będą kursowały bez zmian, tak jak w bieżącym roku szkolnym.
Podstawa prawna:
DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Warszawa, dnia 11 stycznia 2017 r.
Poz. 60
U S T A W A
z dnia 14 grudnia 2016 r.
Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe
Art. 204.
1. Terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminy składania dokumentów, na rok szkolny 2017/2018 do:
1) publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, publicznych innych form wychowania przedszkolnego i klas I publicznych szkół podstawowych – określa do dnia 15 kwietnia 2017 r. organ prowadzący odpowiednio publiczne przedszkole, publiczną inną formę wychowania przedszkolnego lub publiczną szkołę podstawową;
Art. 205.
1. Jeżeli w danej publicznej szkole podstawowej prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego są zorganizowane co najmniej dwa oddziały klasy III, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej tę szkołę podstawową może wskazać uczniom niektórych oddziałów tej klasy, miejsce realizacji obowiązku szkolnego od klasy IV do VIII, w latach szkolnych 2017/2018–2021/2022, w publicznej szkole podstawowej, powstałej z przekształcenia gimnazjum, prowadzonej przez tę jednostkę.
2. Jeżeli w danej publicznej szkole podstawowej prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego są zorganizowane co najmniej dwa oddziały klasy III, jest możliwe, w latach szkolnych 2017/2018–2021/2022, przyjęcie niektórych uczniów tych oddziałów, do klasy IV, przez dyrektora publicznej szkoły podstawowej, powstałej z przekształcenia gimnazjum, prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego lub inny organ, w porozumieniu z organem prowadzącym tę szkołę, na wniosek rodziców tych uczniów. Wnioski mogą być składane w terminie określonym przez organ prowadzący szkołę, a w przypadku szkoły prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego – organ wykonawczy tej jednostki.
5. W latach szkolnych 2017/2018–2022/2023 jest możliwe przyjęcie uczniów, którzy ukończyli klasę VI szkoły podstawowej prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, do klasy VII przez dyrektora publicznej szkoły podstawowej, powstałej z przekształcenia gimnazjum, prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego lub inny organ, w porozumieniu z organem prowadzącym tę szkołę, na wniosek rodziców tych uczniów. Wnioski mogą być składane w terminie określonym przez organ prowadzący szkołę, a w przypadku szkoły prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego – organ wykonawczy tej jednostki.
Art. 206.
1. Rada gminy podejmuje uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe.
2. W uchwale, o której mowa w ust. 1, określa się:
1) plan sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez gminę, a także granice obwodów publicznych szkół podstawowych, z wyjątkiem specjalnych, mających siedzibę na obszarze gminy, z zastrzeżeniem art. 88 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe, prowadzonych przez gminę, a także przez inne organy, na okres od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r.;