6 i 7 maja b.r. odbyły się w naszej szkole pokazy z zakresu fizyki. Prowadził je niezwykle energetyczny pan Bartosz Pałucki. Wprowadził on naszych uczniów w świat fizycznych zagadek. Dzięki efektownym doświadczeniom przybliżył tajniki nauk przyrodniczych tak, by każdy uczeń, niezależnie od wieku, jak najlepiej zrozumiał zagadnienie.
Klasy 0-III robiły "Smerfową fontannę", dowiodły też, że temperatura wody ma wpływ na rozpuszczalniki substancji. Sprawdziły, jak powstają miksury, które reagują bardzo powoli, a które bardzo szybko. Uczniowie klas IV - VIII mówili o "rzeczach pełnych", czyli jakie warunki należy spełnić, by coś zapalić. Był wybuch z mąki w środowisku tlenowym oraz spalanie magnezu. A woda spowodowała wydzielanie obrzymiej ilości energii, co doprowadziło do efektu wybuchu.
Zaangażowanie oraz aktywność uczniów była i jest radością nie tylko dla prowadzącego zajęcia, ale i dla nauczycieli naszej szkoły. Panie Bartku do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym!
27 marca 2019r. w Bydgoszczy odbył się jeden z czterech Ćwierćfinałów Wojewódzkich w mini koszykówce dziewcząt - Igrzyska Dzieci. Nasza drużyna zajęła III miejsce w tym ćwierćfinale i została sklasyfikowana w grupie IX-XII najlepszych zespołów w całym województwie. Serdecznie Gratulujemy!
Odpłatność za obiady za miesiąc maj wynosi 60,00 złotych, płatne do 10.05.
Stawka żywieniowa wynosi 3,00 zł.
Cenę obiadu w danym miesiącu podaje dyrektor szkoły do publicznej wiadomości rodziców bądź opiekunów dziecka poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń umieszczonej przy stołówce oraz na stronie internetowej szkoły.
Należność za obiady za dany miesiąc należy uregulować do dnia 10-tego każdego miesiąca.
Wpłaty można dokonać u intendenta lub na konto bankowe podane poniżej:
Szkoła Podstawowa im. prof. Wilhelminy Iwanowskiej w Pigży
Ul. Szkolna 14 87-152 Łubianka
67 9511 0000 2003 0021 8261 0005
W tytule przelewu należy napisać: imię i nazwisko osoby korzystającej z posiłku, uczeń której klasy
( w przypadku pracownika dopisek – pracownik ), miesiąc za który dokonana jest wpłata.
POTWIERDZENIE WPŁATY NALEŻY DOSTARCZYĆ W WERSJI PAPIEROWEJ
DO INTENDENTKI SZKOLNEJ PANI JOANNY PUCZKARSKIEJ
LUB PRZESŁAĆ NA ADRES MAILOWY SZKOŁY: szkolapigza@wp.pl
Nasza Szkoła bierze udział w akcji Podwórko Talentów NIVEA, możemy wygrać wyjątkowy plac zabaw. W dniach 22.04-20.06.2019r. zapraszamy dow spólnego głosowania, które może obywać się na dwa sposoby: poprzez formularz na stronie internetowej http://www.podworko.nivea.pl lub poprzez aplikację Podwórko Talentów NIVEA - do pobrania na 2 różne systemy smartfonów (Google Play, App Store). Głos można odawać 1 raz dziennie. Zachęcamy do głosowania!
Strajk nauczycieli nie został odwołany. Szkoła prowadzi zajęcia opiekuńcze w godzinach pracy. Autobusy szkolne jeżdżą według przyjętych rozkładów jazdy.
Od poniedziałku 8 kwietnia 2019 r. większość nauczycieli przystąpiła do akcji strajkowej. W związku z tym dla uczniów, którzy nie mają opieki w domu , odbywają się zajęcia świetlicowe.
W dniach 15-17 kwietnia odbędzie się egzamin ósmoklasisty zgodnie z przyjętym harmonogramem:
poniedziałek – język polski
wtorek – matematyka
środa – język angielski
Szczegółowe informacje dotyczące organizacji i przebiegu egzaminu przekazuję uczniom klasy ósmej za posrednictwem dziennika elektronicznego.
Dla pozostałych uczniów są to dni dodatkowo wolne od zajęć dydaktycznych.
W dniach 8-10 kwietnia odbędą się rekolekcje wielkopstne dla uczniów SP Pigża. Jeżeli dojdzie do strajku pracowników oświaty, rekolekcje zostaną przeprowadzone w Kościele w Świerczynkach o godz. 16:00. Wtedy dzieci uczestniczą w rekolekcjach pod opieką rodziców. W przeciwnym wypadku - jeśli strajk się nie odbędzie albo zostanie odwołany - rekolekcje odbywają się tradycyjnie w szkole w godz. 8:30 - 11:00.
uprzejmie informuję, że zgodnie z ustawą z dnia 23 maja 1991r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz. U. 1991 Nr 56 poz. 236) w naszej szkole odbyło się referendum strajkowe, w którym przy 93% frekwencji – 90% nauczycieli i pracowników niepedagogicznych opowiedziało się za strajkiem od dnia 8 kwietnia br.
W tej sytuacji planowanie zajęć dla uczniów będzie niezwykle trudne. Proszę o wyrozumiałość.
W dniach 8-10 kwietnia w naszej szkole rozpoczynają się rekolekcje wielkopostne, które w czasie strajku, odbędą się na terenie kościoła parafialnego w Świerczynkach, w godzinach popołudniowych.
Wobec zaistniałej sytuacji zwracam się z prośbą o pozostawienie dzieci w domu w godzinach pracy szkoły. W szczególnych przypadkach braku zapewnienia opieki, proszę o kontakt telefoniczny lub przez dziennik elektroniczny.
Proszę na bieżąco obserwować informacje zamieszczane na stronie internetowej szkoły i dzienniku, gdyż akcja strajkowa odbywać się będzie aż do odwołania.
W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły próbowali swoich sił w konkursie matematycznym „LIGA ZADANIOWA”. Jest to konkurs organizowany przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych, Wydział Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu oraz Kuratora Oświaty w Bydgoszczy. Reprezentanci klas siódmych wzięli udział w trzech spotkaniach rejonowych, odbywających się w soboty - 24.11.2018, 02.02.2019 oraz 23.03.2019 w toruńskiej uczelni. Uczniowie podczas konkursu zmagali się z bardzo skomplikowanymi zadaniami, które wymagały wiedzy i umiejętności wykraczającej poza podręcznik szkolny. Zgromadzone punkty pozwoliły Sebastianowi Drzewuckiemu z klasy VIIb znaleźć się w grupie uczestników, którym przyznano III miejsca. Serdecznie gratulujemy sukcesu! Natomiast wszystkim uczestnikom gratulujemy wytrwałości w rozwiązywaniu wielu zadań przed konkursem. Uczniów do konkursu przygotowały nauczycielki matematyki.
Odpłatność za obiady za miesiąc kwiecień wynosi 36,00 złotych, płatne do 10.04.
Stawka żywieniowa wynosi 3,00 zł.
Cenę obiadu w danym miesiącu podaje dyrektor szkoły do publicznej wiadomości rodziców bądź opiekunów dziecka poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń umieszczonej przy stołówce oraz na stronie internetowej szkoły.
Należność za obiady za dany miesiąc należy uregulować do dnia 10-tego każdego miesiąca.
Wpłaty można dokonać u intendenta lub na konto bankowe podane poniżej:
Szkoła Podstawowa im. prof. Wilhelminy Iwanowskiej w Pigży
Ul. Szkolna 14 87-152 Łubianka
67 9511 0000 2003 0021 8261 0005
W tytule przelewu należy napisać: imię i nazwisko osoby korzystającej z posiłku, uczeń której klasy
( w przypadku pracownika dopisek – pracownik ), miesiąc za który dokonana jest wpłata.
POTWIERDZENIE WPŁATY NALEŻY DOSTARCZYĆ W WERSJI PAPIEROWEJ
DO INTENDENTKI SZKOLNEJ PANI JOANNY PUCZKARSKIEJ
LUB PRZESŁAĆ NA ADRES MAILOWY SZKOŁY: szkolapigza@wp.pl
1 kwietnia odbył się w Łubiance XIX Gminny Konkurs Matematyczny "BRZDĄC" dla klas I - III. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. II i III i okazali się "matematycznymi żartownisiami". Zrobili innym uczestnikom konkursu niezłego psikusa :)
W kategorii klas II nasze uczennice zajęły: I miejsce - Michalina Tomczak, II miejsce - Amelia Szewczyk i III miejsce - Magdalena Wiśniewska. Natomiast w kategorii klas III uczennice zdobyły: I miejsce - Barbara Łuczak i III miejsce - Martyna Tomczak.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
HINC ITUR AD ASTRA - 25 LAT SZKOŁY PODSTAWOWEJ W PIGŻY
W życiu każdego człowieka są chwile niezwykłe, które na stałe zapisują się w jego pamięci. Takim doniosłym wydarzeniem dla uczniów, grona pedagogicznego, rodziców i pracowników naszej szkoły było święto 25-lecia szkoły. Najpiękniejszymi prezentami, które otrzymała nasza szkoła-jubilatka są wykonane prace remontowe i modernizacyjne oraz rozbudowa budynku szkolnego.
W roku szkolnym 2018/2019 miała miejsce kompleksowa modernizacja obiektów szkolnych, po czym zostało dobudowane nowe skrzydło składające się z 5 sal dydaktycznych, gabinetu pedagoga oraz dodatkowego zaplecza sanitarnego. Łączna powierzchnia rozbudowy szkoły to 350 m². Dzięki tym wszystkim zmianom nasi uczniowie odbywają zajęcia w pięknych i nowoczesnych salach lekcyjnych, wyposażonych w różnorodne pomoce dydaktyczne.
W dniu 27 marca 2019 roku odbyła się uroczystość jubileuszowa XXV-lecia Szkoły Podstawowej im. prof. Wilhelminy Iwanowskiej w Pigży, podczas której dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi i otwarcia nowego skrzydła szkoły.
W spotkaniu wzięli udział m.in. Anna Sawicka – Wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Jerzy Zająkała - Wójt Gminy Łubianka, Dariusz Meller – Zastępca Wójta Gminy Łubianka, Zbigniew Cywiński - Przewodniczący Rady Gminy Łubianka, Jarosław Przybył - Kierownik Biura Rozwoju Jednostek Edukacyjnych Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, Andrzej Pabian - Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Toruniu, ks. Piotr Stefański - proboszcz parafii w Świerczynkach, radni powiatu toruńskiego, radni rady gminy Łubianka, dyrektorzy szkół gminy Łubianka oraz SP Świerczynki, sołtysi, przedstawiciele urzędu gminy oraz firm, które pracowały przy modernizacji budynku, inspektorzy nadzoru, członkowie rady rodziców, aktorzy teatru im. Wilama Horzycy, nauczyciele, uczniowie i absolwenci szkoły.
Gości przywitał zespół Inter-Banda z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu.
Część artystyczna uroczystości była inspirowana Układem Słonecznym i kosmosem. Naszym gościom zaprezentowaliśmy historię naszej szkoły połączoną z prezentacją multimedialną, pokazy taneczne i wokalne. Całość nawiązywała do życiorysu i kariery naukowej naszej patronki prof. Wilhelminy Iwanowskiej.
Swoje umiejętności zaprezentował zespół WAMMA, który tworzą uczniowie SP Pigża pod kierunkiem pana Łukasza Urbańskiego.
Kulminacyjnym momentem było premierowe wykonanie piosenki „Hinc itur ad astra”, która stanie się hymnem naszej szkoły. Słowa ułożył aktor Teatru Wilama Horzycy pan Paweł Kowalski, a muzykę skomponował pan Igor Nowicki. Była to niezwykle wzruszająca chwila, a wykonanie wzbudziło ogromną aprobatę uczestników jubileuszu.
Miłym akcentem były życzenia i upominki od zaproszonych gości.
W drugiej części uroczystości Wójt Gminy Łubianka wraz z Panią Anną Sawicką i wiceprzewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Justyną Buwaj, przecięli biało-czerwoną wstęgę „oficjalnie” oddając do użytku nowe skrzydło. Następnie ksiądz proboszcz Piotr Stefański poświęcił nowe sale lekcyjne. Pomieszczenia i pomoce dydaktyczne wzbudziły podziw wśród gości. Całość prezentowała się imponująco.
Na głównym korytarzu wyeksponowana została galeria zdjęć, dokumentująca „kamienie milowe” w historii szkoły. Na zwiedzających gości czekał poczęstunek przygotowany przez pracowników i rodziców naszych uczniów.
Jesteśmy dumni i wdzięczni, że udało nam się spełnić marzenia o nowoczesnej, bogato wyposażonej szkole. Cieszymy się, że możemy zapewnić komfortowe warunki procesu kształcenia i wychowania dzieci.
Bardzo serdecznie dziękuję Rodzicom, Uczniom, Absolwentom, Emerytowanym Nauczycielom i Pracownikom oraz Sympatykom Szkoły za udział w gali urodzinowej Naszej Szkoły.
Szczególne podziękowania składam na ręce tych, bez których ta uroczystość nie miałaby tak pięknej oprawy:
Panom Pawłowi Kowalskiemu i Igorowi Nowickiemu za napisanie i skomponowanie hymnu szkolnego,
Firmie „ARAMIS” z Pigży, a w szczególności Państwu Monice i Marcinowi Wojdyła – firma „FRED”,
Rodzicom, którzy przygotowali ciasta,
Pani Jagodzie Leśniewskiej i Arkadiuszowi Bartnik za obsługę medialną uroczystości,
Paniom Marii Brzoska, Ewelinie Łuczak i Monice Puczkarskiej-Skiba za dekoracje sali gimnastycznej i stołów,
Pani Bogumile Osak - dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Kujota w Wybczu - za wypożyczenie sprzętu do pokazu multimedialnego oraz pani Danucie Kwiatkowskiej - dyrektor Biblioteki-Centrum Kultury w Łubiance - za wypożyczenie sprzętu do ekspozycji fotograficznej,
Grupie teatralnej DEJA VU za wypożyczenie mikrofonów.
Szczególne słowa podziękowania kieruję do pana Łukasza Urbańskiego i zespołu "INTERBANDA" za profesjonalną oprawę muzyczną uroczystości.
Jednak najtrudniej jest mi znaleźć właściwe słowa, aby wyrazić podziw i szacunek dla zaangażowania pracowników szkoły. Wiem, że zawsze mogę na Państwa liczyć, a w sytuacjach wymagających szczególnej mobilizacji, każdy daje z siebie wszystko. W tym miejscu specjalne podziekowania kieruję do pani Wiolety Nowickiej naszego koordynatora artystycznego.
28 marca odbyły się kolejne warsztaty dla uczniów kl. Vb. Uczniowie biora w nich udział w ramach XXVII Programu Edukacji Kulturalnej, którego organizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu. Motywem przewodnim wszystkich zajęć jest "czarna dziura" w różnych formach i dziedzinach sztuki. Dzieci uczestniczyły w zajęciach "Mamy głos! Czyli warsztaty budowania słuchowiska radiowego", podczas których wydawały i analizowały różne dźwięki. Miały także za zadanie określać emocje towarzyszące tym dźwiękom i odwrotnie: jaki dźwięk mógłby towarzyszyć danej emocji.
Uczniowie podzieleni na 2 grupy: "dźwiękowców" i "badaczy śledczych" uważnie wysłuchali słuchowiska pt."O królewnie z brodą" z cyklu "Bajki dla odważnych". Następnie analizowali słuchowisko pod wzlędem budowy, planu wydarzeń, bohaterów pierwszo- i drugoplanowych, różnorodności dźwięków i towarzyszących im emocji. Obie grupy sumiennie i aktywnie pracowały.
Następnie na kanwie swojego opowiadania z poprzednich zajęć kl. Vb utworzyła plan swojego słuchowiska pt. "W głowie się nie mieści" . Uczniowie musieli zbudować historię dla swojego bohatera, opisać go i jego przygody nie tylko słowem, ale i dźwiekami oraz podać propozycje emocji, które chcą wywołać. Pracowali w grupach. A potem wszyscy przedstawiali swoje części tak, by ujawniła się cała opowieść. Nie było to łatwe zadanie. :)
W drugiej części warsztatów uczniowie spotkali się z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w ramach zajęć "Muzyczny porządek wszechświata". Tam mieli okazję wysłuchać utworów związanych z kosmosem i jego wyobrażeniami. Poznali i utrwalili elementy dzieła muzycznego poprzez kontakt z "żywym" instrumentem, bawili się rytmem i dżwiękami. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w proponowanych zabawach i działaniach.
Uczniowie Vb już nie mogą doczekać się kolejnych zajęć. :)