• Uczymy się po to, by zapamiętać, a w przyszłości wykorzystać tę wiedzę. Jednak co zrobić, by wyuczony materiał na stałe pozostał w głowie? Warto skorzystać z kilku ciekawych porad. Jakich? O nich poniżej.

          Wielu specjalistów jest zdania, że jeśli poznasz, jak twoje dziecko przyswaja wiedzę, to jego nauka będzie znacznie efektywniejsza. Na przykład Marysia jest słuchowcem, bo najlepiej się uczy wówczas, gdy coś słyszy. Bardzo łatwo przetwarza dane dźwiękowe. Adam jest wzrokowcem. Ma fotograficzną pamięć. Najlepiej przyswaja wiedzę, gdy coś zobaczy lub przeczyta. Jest w stanie powiedzieć, na której stronie podręcznika znajduje się regułka lub wykres. A Staś to kinestetyk i czuciowiec – najlepiej chłonie wiedzę, gdy samodzielnie wykonuje czynności i bezpośrednio się w nie angażuje.

           

          Opowiedz, co pamiętasz

          Uczniowie zawsze powinni powtórzyć materiał. Wystarczy minuta, by utrwalić go na dużo dłużej. Tak samo jest w przypadku uczenia się na głos i opowiadania innej osobie o tym, czego dziecko nauczyło się danego dnia.

          Badanie na ten temat przeprowadził prof. W. Boutcher. Pokazało ono, że ci, którzy opowiedzieli komuś o tym, co przeczytali lub zobaczyli – osiągnęli lepsze wyniki od tych, którzy powtarzali materiał w myślach albo ”mówili sami do siebie”.

           

          Rób notatki, ale tylko ręczne

          Notatki? Tak, ale tylko odręczne. Na komputerze można zrobić je szybciej, ale nie mają mocy zakotwiczenia sią na stałe w pamięci. Odręczne notowanie zmusza umysł do analizowania i selekcjonowania informacji.

          Notatkę można wykonać na marginesie, okładce zeszytu, na kartce samoprzylepnej, którą umieszczamy w zeszycie czy podręczniku. Gdy do tego dołożymy wykres, tabelkę, a nawet serduszko czy gwiazdkę – temat zapadnie w pamięć na sto procent.

           

          Rysuj, rób mapy i twórz historie

          Uczeń mierzący się z trudnym materiałem może wykonać własną mapę zagadnień. Na środku kartki wpisuje temat główny, po bokach terminy z nim związane. Po jednej stronie trudniejsze, po drugiej łatwiejsze. Potem je analizuje i zapamiętuje.

          Innym, ale skutecznym sposobem jest ”dopowiadanie sobie” własnej historii do zjawiska, które trudno nam zrozumieć, jak choćby dyfuzja i osmoza. Wystarczy zapisać scenariusz do takiego zagadnienia, zrobić komiks czy rozrysować kolejne etapy i już wiemy, o co chodzi.

           

          Rozkładaj na czynniki 

          Podobnie jest z wyrazami w języku obcym. Jak szybko zapamiętać angielskie słowo hungry (głodny)? Można spróbować rozdzielić na czynniki np. han + gry = Hania grymasi – i mamy związek z jedzeniem. Łatwo więc skojarzyć ze słowem hungry. Słówka można też łączyć z muzyką, codziennymi czynnościami albo uczyć się ich, przyklejając karteczki z nazwami do przedmiotów.

           

          Dziel na części 

          Uczniowie szkół podstawowych nie potrafią jednorazowo przyswoić dużej partii materiału, szczególnie przed sprawdzianem. Dlatego warto podzielić go na kilka część i każdego dnia przypominać go sobie po kawałku. Tak samo z lekturą. Uczeń nie jest w stanie ogarnąć w ciągu kilku godzin 200-stronicowej lektury. Jak mówią badania – zapamięta tylko jedną piątą wiadomości. O detalach od razu zapomni. Mózg musi odpocząć, a jeśli go zarzucimy dużą dawką informacji, za chwilę wszystko ”wyparuje”.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. prof. Wilhelminy Iwanowskiej w Pigży
      • 056 674 08 28 fax: 056 674 08 28
      • Szkoła Podstawowa w Pigży, ul. Szkolna 14, 87 - 152 Łubianka Poland
      • GMINA ŁUBIANKA ul. Aleja Jana Pawła II 8 87-152 Łubianka
  • Galeria zdjęć

      brak danych