• Szkoła Podstawowa w Pigży od roku 1999

        • Najważniejsze wydarzenia z życia Szkoły

          31 sierpnia 1999 r.

          OTWARCIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W PIGŻY

           

          To przełomowy dzień w historii naszej placówki. Uchwałą nr V/33/99 Rady Gminy w Łubiance z dnia 26 lutego 1999r. trzyklasowa szkoła filialna przeobraziła się w sześcioklasową szkołę podstawową ,  z zamiejscowymi oddziałami klasy VIII i klasy „0”. Znacznie wzrosła również ilość nauczycieli rekrutujących się głównie ze zlikwidowanych szkół w Pigży  i Brąchnowie. 1 września 1999 roku szkoła liczyła 11 oddziałów i  209 uczniów, z czego 29 uczyło się w oddziałach zamiejscowych w budynku Gimnazjum w Brąchnowie. 31 sierpnia nastąpiło uroczyste otwarcie nowej Szkoły połączone  z oddaniem do użytku nowego obiektu szkolnego o powierzchni ok. 600 m2, wybudowanego w latach 1998-1999 ze środków własnych gminy Łubianka przy wsparciu finansowym z budżetu państwa – całkowity koszt budowy wynosił 600 tys. zł. W dobudowanym, do starej części obiektu, nowym skrzydle  znajdowało się  5 nowych sal lekcyjnych, gabinet dyrektora, pokój nauczycielski  biblioteka oraz kotłownia olejowa. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonała Marszałek Senatu RP Alicja Grześkowiak.    

            Na uroczystość otwarcia nowego obiektu szkolnego przybyli:

          • Jerzy Zająkała – Wójt Gminy Łubianka
          • Alicja Grześkowiak – Marszałek Senatu RP
          • Michał Wojtczak – poseł na Sejm RP
          • Anna Jankowska – Wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy
          • Jan Sierocki – Przewodniczący Rady Gminy Łubianka wraz z radnymi
          • ks. Andrzej Lewandowski – proboszcz parafii Biskupice
          • Andrzej Zaleski – dyrektor SHR Kowróz
          • Anna Szczepaniak – dyrektor DPS Pigża
          • dyrektorzy szkół gminy Łubianka
          • Sołtysi sołectw Pigża i Brąchnowo
          • przedstawiciele mediów

           

          Rok szkolny 2000/2001

          23 listopada 2000r.

          OTWARCIE SALI GIMNASTYCZNEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ W PIGŻY 

          W 2000 roku została oddana do użytku sala gimnastyczna z pełnym zapleczem socjalnym. Fundamenty sali o wymiarach 12 na 24 m2, podobnie jak i całej rozbudowywanej części szkoły zostały wykonane w 1998r. W  roku poprzednim  została rozbudowana i oddana do użytku część dydaktyczno-administracyjna szkoły  i  zgodnie z przyjętym harmonogramem w 2000 roku wybudowano salę gimnastyczną   o powierzchni ok. 300m2 z zapleczem socjalnym, na które składają się: szatnie, prysznice, toalety oraz przestronny korytarz. Wymienione zostały również okna (ok. 30 sztuk) w „starej części” szkoły. Prowadzącym inwestycję było Gospodarstwo Pomocnicze przy urzędzie gminy w Łubiance, które pozyskało do współpracy prywatne firmy budowlane i instalacyjne z terenu Gminy Łubianka.  Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wójt  Jerzy Zająkała oraz wicekurator wojewódzki Grzegorz Hinz.  Sportowy obiekt poświęcił ks. Zenon Patelski, proboszcz parafii Świerczynki. Prawdziwą niespodziankę zgotowali uczniowie - wspólnie z muzykami  toruńskiej Orkiestry Kameralnej szkolni aktorzy zaprezentowali pełen werwy i humoru spektakl zatytułowany „Jeden dzień z życia ucznia”.

          Na uroczystość otwarcia sali gimnastycznej przybyli:

          • Jerzy Zająkała – Wójt Gminy Łubianka
          • Grzegorz Hinz – Wicekurator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy
          • Jan Jóźków – Dyrektor Delegatury Toruńskiej Kuratorium Oświaty
          • Jan Sierocki – Przewodniczący Rady Gminy Łubianka wraz z radnymi
          • Piotr Werno – Dyrektor Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa Oddział w Bydgoszczy
          • ks. Zenon Patelski – proboszcz parafii Świerczynki
          • Marek Olszewski – Wójt Gminy Lubicz
          • Andrzej Zaleski – dyrektor SHR Kowróz
          • Anna Szczepaniak – dyrektor DPS Pigża
          • Dyrektorzy szkół Gminy Łubianka
          • Sołtysi sołectw Pigża i Brąchnowo
          • przedstawiciele mediów

          Rozbudowę szkoły sfinansowały: gmina, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Urząd Wojewódzki i Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa.

           

          UTWORZENIE ODDZIAŁU EDUKACYJNO-TERAPEUTYCZNEGO

           

          W roku szkolnym 2000/2001 z inicjatywy wolontariuszy działających w gminie na rzecz dzieci niepełnosprawnych i dzięki zaangażowaniu wójta gminy Łubianka został utworzony w Szkole Podstawowej w Pigży oddział edukacyjno-terapeutyczny dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym i głębokim.

          Powołanie oddziału edukacyjno-terapeutycznego było kolejnym pionierskim przedsięwzięciem   na rzecz dzieci niepełnosprawnych mieszkających na terenie gminy Łubianka. Wcześniej wszyscy uczniowie niepełnosprawni spełniali obowiązek nauki w swoich szkołach obwodowych, w klasach ogólnodostępnych lub w domu w ramach nauczania indywidualnego. Niestety najczęściej z powodu trudnej sytuacji materialnej rodzice nie decydowali się na dowożenie dzieci do szkół specjalnych  w Toruniu czy w Chełmży. Uczniowie upośledzeni w stopniu umiarkowanym i z niepełno sprawnościami sprzężonymi ze względu na bariery społeczne i architektoniczne oraz potrzeby nauczania dostosowanego do indywidualnych możliwości percepcyjnych, objęci byli nauczaniem indywidualnym.

          Nauczanie indywidualne w domu rodzinnym spełniało jedynie potrzeby poznawcze wyżej wymienionych uczniów. „Zamykało” jednak dziecko w ścianach domu i tłumiło rozwój potrzeb emocjonalno-społecznych.

          Z powodu trudności lokalowych w macierzystym budynku SP Pigża, podobnie jak jeden z oddziałów klas „0”, oddział edukacyjno-terapeutyczny miał swoją siedzibę w budynku Gimnazjum  w Brąchnowie. Do oddziału dowożono dzieci z całej gminy Łubianka. Przez trzy lata działalności oddziału w ramach organizacyjnych mojej szkoły, niezmienne uczęszczało w ranach organizacyjnych mojej szkoły, niezmiennie uczęszczało do niego sześcioro uczniów, w tym troje  z niepełnosprawnością sprzężoną: upośledzenie umysłowe i porażenie mózgowe (dzieci poruszały się na wózkach inwalidzkich).

          Bardzo korzystne dla rozwoju dzieci uczęszczających do oddziału było zatrudnienie na stanowisku nauczyciela głównego, magistra pedagogiki opiekuńczej z dodatkowymi kwalifikacjami w zakresie oligofrenopedagogiki. Rehabilitację ruchową prowadziła specjalistka w zakresie fizykoterapii. Udało się doprowadzić do tego, aby wszyscy prowadzący zajęcia w oddziale edukacyjno-terapeutycznym posiadali profesjonalne przygotowanie do pracy z dziećmi specjalnej troski. Stawiając wysokie wymagania osobom pracującym w oddziale jednocześnie należało sprostać ich potrzebom w zakresie realizacji ich zadań. Po roku działalności oddziału udało się pozyskać od dyrektora gimnazjum jeszcze jedno małe pomieszczenie do prowadzenia rewalidacji logopedycznej oraz miejsce na szatnie w holu szkolnym, ponieważ w sali, w której odbywały się zajęcia coraz więcej miejsca zajmowały zakupione urządzenia do rehabilitacji ruchowej i pomoce dydaktyczne do zajęć tematycznych. Włożono wiele wysiłku, aby baza dydaktyczna wzbogacała się systematycznie.

          Powstały oddział dla uczniów objętych kształceniem specjalnym był opisywany i pokazywany przez media: Gazetę Pomorską. Telewizję Bydgoską i gazety lokalne. Dzięki temu rozgłosowi zgłaszali się  do nas wolontariusze i sponsorzy gotowi spełnić niektóre marzenia dzieci, takie jak np.: maszyna  do pisania czy komputer dla słabo widzącego Maćka. Rozwijała się również oferta zajęć rewalidacyjnych. Najbardziej atrakcyjną formą była dogoterapia i hipoterapia.

          Rodzice dzieci uczęszczających na opisane zajęcia swoje uznanie i wdzięczność wielokrotnie głosili  w różnych okolicznościach. Najbardziej utkwiła mi w pamięci ich wypowiedź do prasy lokalnej „Pokłosie”:

          „Zajęcia zaczynają się o godz. 9:00, a nasze dzieci wstają już o godz. 6:00, ponieważ nie mogą doczekać się pójścia do szkoły. Dni wolne od zajęć są dla nich męczarnią. Pani nauczycielka jest dla naszych pociech wielkim autorytetem, posłusznie reagują na jej polecenia. Zdarza się, że my rodzice zwracamy się do p. Ziemiańskiej – nauczycielki prośbą, aby poleciła dzieciom wykonanie pewnych czynności, bo nas nie słuchają, a słowa pani traktują jako święte (…)” .

          Duży wpływ na rozwój społeczny uczniów oddziału edukacyjno-terapeutycznego miało sąsiedztwo klasy „0”. Te dwa oddziały pozornie oddalone od szkoły macierzystej o 3 kilometry (jest to odległość od Gimnazjum w Brąchnowie do Szkoły Podstawowej w Pigży) żyły w symbiozie i zintegrowane podczas wspólnych zabaw. Wspólnie przyjeżdżały na wszystkie podczas wspólnych zabaw. Wspólnie przyjeżdżały na wszystkie ważniejsze uroczystości szkolne.

          Oddział edukacyjno-terapeutyczny mieścił się w ramach organizacji Szkoły Podstawowej w Pigży  do roku szkolnego 2004/05. Następnie został przeniesiony do Zamku Bierzgłowskiego, na miejsce zlikwidowanej szkoły filialnej. Ze względu na położenie wsi Zamek Bierzgłowski w obwodzie Zespołu Szkół w Łubiance, zmieniła się również podległość oddziału – należy do Szkoły Podstawowej   w Łubiance.

          Dzięki takim inicjatywom władz gminnych, wolontariuszy o wielkim sercu, można mówić o możliwości rozwoju i godnego życia dzieci specjalnej troski, a ich rodzice mają szansę wspierać się wzajemnie  i uświadomić sobie, ze ich problemy i troski dzielą również inni ludzie.

           

          Rok szkolny 2003/2004

          W roku szkolnym 2003/04, zgodnie z programem rozwoju szkoły, rozpoczęliśmy projekt działań zmierzających do poszukiwania tożsamości szkoły poprzez wybór kandydatów na patrona szkoły.  Ze względu na sportowe sukcesy naszych uczniów, duży nacisk na wychowanie przez bezpośredni kontakt ze sztuką (koncerty Filharmonii Pomorskiej w szkole, wyjazdy do Opery Bydgoskiej) oraz rozszerzoną edukację muzyczną (obowiązkowa nauka gry na instrumencie w klasach I-VI, rytmika w klasach I-III) trudno było jednoznacznie określić charakter naszej placówki. Ostateczny wpływ na wybór kandydatur miały głosy i opinie rodziców, uczniów i nauczycieli.

          Zdecydowaliśmy się na poszukiwanie autorytetów w najbliższym środowisku, korzystania z dorobku historycznego własnego regionu.

          Wtedy zrodził się pomysł, aby wykorzystać bliskie sąsiedztwo instytucji mocno związanej z nauką – Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach. Praktycznie od roku 1999 zespoły klasowe systematycznie uczestniczyły w wyjazdach edukacyjnych do Piwnic. Dzieci poznawały zasługi uczonych dla polskiej i światowej astronomii oraz, poprzez bezpośredni kontakt, urządzenia wykorzystywane do badań naukowych. Poza tym naukowcy oprowadzający młodzież po Centrum Astronomii zawsze zwracali uwagę zwiedzających na unikatowe gatunki roślin upiększające park,  w którym znajdują się stanowiska obserwacji nieba. Egzotyczne rośliny przywiozła do Piwnic profesor Wilhelmina Iwanowska – teraz mogą stanowić żywą pomoc dydaktyczną służącą edukacji przyrodniczej.

          Elementy wiedzy astronomicznej pojawiają się już w I etapie nauczania szkoły podstawowej,  a w klasach IV-VI są poszerzone i ugruntowane w ramach lekcji przyrody. Astronomia jest trudną dziedziną nauki, ale bardzo atrakcyjną i bezkresną niczym Kosmos.

          Kolejnym znakiem determinującym plany związane z poszukiwaniem kandydata na patrona szkoły wśród ludzi  zasłużonych dla nauki, było wspomnienie dyrektor szkoły Małgorzaty Cieślik jej spotkania w latach 80-dziesiątych z Panią Wilhelminą Iwanowską. Pani dyrektor do dziś pamięta jak wielkie wrażenie wywarła na nią  silna osobowość i geniusz intelektualny bardzo skromnej i zarazem wielkiej uczonej. Postanowiła przybliżyć postać Profesor Iwanowskiej na posiedzeniu rady pedagogicznej podczas dyskusji nad kandydatami do wyborów. Okazało się, ze szybko znalazła sojuszników wśród nauczycieli   i rodziców. Szczególnie rodzice, związani z Obserwatorium poprzez zatrudnienie własne lub innych członków rodziny, wnieśli do zbioru informacji o Pani Profesor wiele cennych spostrzeżeń   i wiadomości. Zwolennicy innych kandydatur gromadzili informacje i argumenty zachęcające do ich propozycji.

          Adresatem przedsięwzięcia nadania imienia szkole była społeczność szkoły i gminy Łubianka. Na terenie gminy działają cztery szkoły podstawowe. Realizują one te same podstawy programowe, kształcą i wychowują młodych Polaków w duchu miłości dla Ojczyzny oraz poszanowania dla drugiego człowieka. Jednak każda szkoła posiada odrębny System Zapewniania Jakości Pracy, którego elementem jest między innymi Program Wychowawczy. Każdy nauczyciel – wychowawca podczas procesu dydaktyczno-wychowawczego poszukuje i odwołuje się do przykładów, doświadczeń, wzorów i autorytetów. Nasza szkoła poszukiwała patrona, którego geniusz i osiągnięcia będą wytyczały cele wychowania naszych podopiecznych. Chcieliśmy podążać ścieżkami wyznaczonymi przez człowieka, którego cechuje patriotyzm, poświecenie dla ludzi, pracowitość i oddanie dla słusznej sprawy. Taki patron miał wyróżniać naszą szkołę spośród innych.

          Głównym celem przedsięwzięcia był wybór patrona szkoły, który będzie wzorem do naśladowania dla dzieci i młodzieży oraz przyszłych pokoleń uczniów Szkoły Podstawowej w Pigży.

          Do celów  szczegółowych wybraliśmy:

          • popularyzację zasad demokracji podczas głosowania rodziców, uczniów i nauczycieli
          • współpracę wszystkich organów szkoły podczas podejmowania ważnych decyzji
          • wskazanie uniwersalnych wartości, które wyznaczą cele szkolnego programu wychowawczego

          Prace związane z wyborem patrona szkoły rozpoczęły się w roku szkolnym 2003/04. W maju na ostatnim spotkaniu z rodzicami i po rozmowach nauczycieli w zespołach klasowych odbyło się głosowanie i wyłoniliśmy kandydatów na patrona szkoły. Byli to Jan Brzechwa, Kornel Makuszyński, Bronisław Malinowski. Wisława Szymborska, ks. Jerzy Popiełuszko, kard. Stefan Wyszyński    i Wilhelmina Iwanowska. Wtedy rozpoczęła się praca nad przybliżeniem wymienionych postaci: nauczyciele eksponowali kandydatów na gazetkach szkolnych, uczniowie poszukiwali informacji, gromadzili je i przedstawili na plenarnym posiedzeniu rodziców w dniu 23 września 2004 roku. W tym dniu nastąpiło również kolejne głosowanie rodziców nad wyborem jednego kandydata na patrona szkoły. Następnie odbyły się głosowania uczniów i rady pedagogicznej. W wyniku tajnych głosowań okazało się, że społeczność naszej szkoły najbardziej utożsamia się z postacią profesor Wilhelminy Iwanowskiej, osobą zasłużoną dla polskiej nauki, miasta Torunia, pracującą do końca swojego życia zaledwie cztery kilometry od miejscowości, w której działa nasza szkoła.

          W roku szkolnym 2004/05 uczniowie uczestniczyli w spotkaniach z pracownikami Obserwatorium     w Piwnicach, brali udział w konkursach plastycznych i literackich nt. profesor Iwanowskiej, poznali dokładnie jej biografię, zasługi i osiągnięcia. Pani dyrektor nawiązałam również kontakt z siostrzenicą, najbliższym członkiem rodziny i zapytałam o zgodna nadanie imienia Pani Profesor. Samorząd Uczniowski, Rada Rodziców i Rada Pedagogiczna wystosowali wniosek z prośbą o nadanie Szkole Podstawowej w Pigży imienia Wilhelminy Iwanowskiej. Dnia 31 sierpnia 2005 roku, dyrektor szkoły, wystąpiła na sesji Rady Gminy w celu przekonania radnych o słuszności decyzji nadania imienia szkole. W przemówieniu przybliżyła postać kandydata, zrelacjonowała przebieg dotychczasowych działań uczniów i nauczycieli, opinie rodziców, a konsekwencją tego wystąpienia było jednogłośne przejęcie Uchwały Nr XXV/176/2005 w sprawie nadania Szkole Podstawowej w Pigży imienia Wilhelminy Iwanowskiej.

           

          Rok szkolny 2005/2006

          2 września 2005r.

          UROCZYSTOŚCI NADANIA IMIENIA SZKOLE PROF. WILHELMINY IWANOWSKIEJ

          W związku z setną rocznicą urodzin prof. Wilhelminy Iwanowskiej przypadającą na dzień 2 września 2005 roku, ten dzień wyznaczyliśmy na zorganizowanie uroczystości. Zaprosiliśmy wielu znamienitych gości reprezentujących środowisko uniwersyteckie, przedstawicieli organu nadzoru pedagogicznego   i organu prowadzącego, a także ważnych członków środowisko lokalnego i przyjaciół szkoły. Na wstępie ks. Adam Ceynowa, proboszcz parafii Świerczynki, uroczyście poświęcił tablicę pamiątkową a siostrzenica profesor Iwanowskiej dokonała symbolicznego odsłonięcia tablicy. Podczas uroczystości  przemawiali goście honorowi, wystąpili uczniowie  w montażu słowno-muzycznym   na tle projekcji filmu autobiograficznego, w którym występowała,   u schyłku swojego życia, Pani prof. Wilhelmina Iwanowska. Została poświęcona tablica pamiątkowa ufundowana przez wójta gminy Łubianka Jerzego Zająkała. Po części oficjalnej oprowadzono  gości po budynku szkolnym, a następnie zaproszono na „spotkanie przy kawie”. Wtedy wywiązała się swobodna rozmowa gości  i pracowników szkoły nt. placówki i przebiegu uroczystości. Najcenniejsze dla nas były jednak wspomnienia Pani Kamilli Pruskiej – siostrzenicy Pani Profesor oraz współpracowników  i przyjaciół naszego Patrona. Żadna publikacja nie przybliżyła nam tak bardzo wielkiej osobowości   prof. Wilhelminy Iwanowskiej.

          Przybyli na uroczystość goście:

          • Wójt Gminy Łubianka Jerzy Zająkała
          • Przewodniczący Rady Gminy Łubianka oraz radni gminy
          • Pani Kamilla Pruska siostrzenica prof. Wilhelminy Iwanowskiej
          • Jego Magnificencja Rektor ds. kształcenia i kadr UMK w Toruniu prof. Andrzej Radzymiński
          • Dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i informatyki stosowanej prof. Józef Szudy
          • Dyrektor Centrum Astronomii UMK prof. Andrzej Kus
          • Dyrektor ds. dydaktycznych Centrum Astronomii UMK prof. Andrzej Strobel
          • St. Wizytator Kuratorium Oświaty Dariusz Zagórski
          • ks. Adam Ceynowa – proboszcz parafii Świerczynki
          • ks. Grzegorz Pszeniczny – proboszcz parafii Biskupice
          • Przewodnicząca Fundacji Przyjaciół Planetarium i Muzeum Kopernika Nina Mazurkiewicz
          • Dyrektorzy szkół gminy Łubianka
          • Dyrektor i Prezes Zakładu Produkcji Rolnej w Kowrozie
          • Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Pigży

          Nadanie imienia szkole było ukoronowaniem wielkiego przedsięwzięcia jakim było poszukiwanie tożsamości szkoły. Było to kolejne wyzwanie wymagające dużego zaangażowania. Cała społeczność szkoły włożyła w to wiele wysiłku. Była to również kolejna próba naszych umiejętności organizatorskich.

           

          POZYSKANIE PRACOWNI KOMPUTEROWEJ DLA UCZNIÓW

           

          Po wprowadzeniu reformy systemu edukacji  jednym z ważniejszych zadań,  stało się stworzenie bazy do nauczania informatyki, która stała się przedmiotem obowiązkowym w szkole. W 1999 roku pozostałe szkoły podstawowe miały już przynajmniej zalążki pracowni komputerowych, nasza, jako dopiero co powołana, borykała się np.: z problemem braku map do nauczania historii i przyrody. Proces gromadzenia podstawowych pomocy dydaktycznych trwał prawie trzy lata z powodu ograniczonych środków budżetowych w skali roku oraz niezadowalającego zaopatrzenia firm zajmujących się zaopatrzeniem szkół. Nie było wówczas możliwości zakupu komputerów uczniowskich ze środków budżetu gminy. W ramach projektów współfinansowanych np. przez Unię Europejską pierwszeństwo na udzielenie wsparcia miały nowopowstałe gimnazja. W związku  z powyższym nasze początkowe starania były bezowocne. Na obowiązkowe zajęcia informatyki, moi uczniowie dojeżdżali do oddalonego o 3 kilometry Gimnazjum w Brąchnowie.

          Dopiero w roku szkolnym 2003/04 pojawiła się nadzieja na pozyskanie pracowni komputerowej poprzez udział w projekcie „Pracownia internetowa w szkole podstawowej” w 2004r. Niestety mimo spełnienia przez szkołę wszystkich warunków formalnych nie udało mi się sfinalizować pozytywnie naszej aplikacji. Kolejną szansą było przystąpienie szkoły do projektu „Pracownie komputerowe dla szkół w 2004r - wyposażenie szkół podstawowych i gimnazjów”. Tym razem starania związane  z przystąpieniem do projektu zakończyło się wymarzonym sukcesem. Dzięki wyposażeniu szkoły  w najnowszej generacji komputery umożliwiono uczniom i nauczycielom naukę i pracę w placówce   o standardzie europejskim, na miarę XXI wieku.

           

          14 listopada 2005 roku toruńska firma „PROXIMA” wytypowana przez OFEK przystąpiła do instalacji okablowania strukturalnego, a 29 listopada do podłączenia sprzętu komputerowego. Pierwsze lekcje informatyki z zastosowaniem nowych komputerów odbyły się na początku grudnia 2005 roku.

          Z pracowni komputerowej nie tylko korzysta nauczyciel informatyki. Większość nauczycieli (pozostałych przedmiotów) jest przygotowanych do prowadzenia lekcji w pracowni komputerowej. Najczęściej nauczyciele wykorzystują na zajęciach projektor wraz z przenośnym komputerem.

           

          DZIAŁALNOŚĆ STOWARZYSZENIA ROZWOJU GMINY ŁUBIANKA

          NA TERENIE SZKOŁY

          W marcu 2006 r. została utworzona świetlica środowiskowa  usytuowana w piwnicy budynku szkolnego, stąd jej nazwa „Piwnica”.  Świetlica ciszy się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Beneficjanci korzystający z oferty świetlicy mają możliwość:

          - uzyskania pomocy od opiekuna podczas odrabianiu lekcji,

          - wypożyczania książek z utworzonego punktu bibliotecznego,

          - dostępu do Internetu,

          - korzystania z komputerów, kserokopiarki, drukarki, skanera,

          - rozwijania swoich zainteresowań i umiejętności przez uczestnictwo w zajęciach plastycznych, ortograficznych i innych wg. inwencji zainteresowanych,

           - miłego, atrakcyjnego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu w gronie rówieśników.

          Cieszymy się, że szkoła tętni życiem nawet w godzinach popołudniowych, a nasi uczniowie  i absolwenci mają możliwość wyrównać swoje szanse edukacyjne i uczyć się prawidłowych zasad współżycia społecznego. Działalność Stowarzyszenia ma nieoceniony wkład w procesie wychowawczym naszej placówki oraz realizacji programu profilaktyki szkoły.

           

          Rok szkolny 2006/2007

          25 sierpnia 2006r.

          ODDANIE DO UŻYTKU STADIONU SPORTOWEGO

           

          W obecności kilkuset mieszkańców gminy symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Jan Krzysztof Ardanowski – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorz Szrajber – wiceminister sportu oraz Bożena Adamska – kujawsko-pomorski kurator oświaty. Uczestnikami uroczystości byli także samorządowcy z gminy Łososina Dolna w województwie małopolskim, z którą gmina Łubianka partnersko współpracuje. Stadion tworzą następujące obiekty: 200-metrowa, tartanowa bieżnia, trawiaste boisko piłkarskie, tartanowa skocznia lekkoatletyczna, dwa korty tenisowe, asfaltowe boisko do koszykówki i siatkówki, boisko do siatkówki plażowej. Łączny koszt inwestycji wyniósł ponad 600 tysięcy zł i był w 70 procentach sfinansowany przez gminę Łubianka. Pozostałe 200 tys. Zł gmina pozyskała z działania Odnowa wsi i ochrona dziedzictwa kulturowego w ramach Sektorowego Programu operacyjnego. Stadion daje realną możliwość prowadzenia profesjonalnego treningu sportowego oraz rekreacji dla uczniów szkół i dorosłych mieszkańców. 500 uczestników uroczystości uczestniczyło w teście wytrzymałości bieżni tartanowej. Test wypadł pozytywnie. Na nowych, profesjonalnie wykonanych kortach tenisowych prezentacji profesjonalnego tenisa ziemnego dokonały czołowe polskie zawodniczki Hanna Kapustka i Ewa Szatkowska, zawodniczki toruńskiego klubu Start-Wisła.

           

          Rok szkolny 2010/2011

           

          OTWARCIE PLACU ZABAW NA TERENIE SZKOŁY

          1 września 2010r., dzięki współpracy z Sołectwem Pigża, na terenie szkoły powstał plac zabaw. Fundatorem tego przedsięwzięcia było Sołectwo Pigża, a jego koszt to  45 274,20 złotych. W skład placu wchodzą: huśtawka podwójna, huśtawka wagowa, sprężynowiec kwiat, małpi gaj, wyciąg linowy oraz zamek ze zjeżdżalnią oraz drabinkami. Według obowiązującego Regulaminu w czasie pracy Szkoły z urządzeń korzystają uczniowie, a w pozostałym czasie mieszkańcy sołectwa.

           

          POZYSKANIE TABLIC INTERAKTYWNYCH

          W 2011 roku w ramach przedsięwzięcia finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego realizowanego wspólnie przez samorząd województwa i samorządy lokalne nasza szkoła została wyposażona w cztery zestawy tablic interaktywnych o łącznej wartości 47 047,80 złotych. W skład jednego zestawu wchodzą: tablica interaktywna wraz z oprogramowaniem i aktywne głośniki, projektor o bardzo krótkiej ogniskowej, notebook oraz zawieszenie ścienne o regulowanej wysokości. Ponadto otrzymaliśmy również wizualizer o wartości  2 207,96 złotych. Tablice trafiły do sal edukacji wczesnoszkolnej.

          Tablica interaktywna to nowoczesne urządzenie edukacyjne, które działa podobnie jak dotykowy ekran. Podłączenie do niej komputera umożliwia za jej pomocą  obsługiwanie każdego programu uruchomionego w komputerze. Oprócz tego można na niej pracować, jak na zwykłej tablicy, sporządzać notatki, a następnie zapisać i wydrukować zawartość ekranu.

           

          ROK SZKOLNY 2013/2014

          JUBILEUSZ XX-LECIA SZKOŁY  I NADANIE SZTANDARU SZKOLE

          „Wiedza drogą do gwiazd’ - pod takim hasłem w dniu 16 października 2013r. odbyła się uroczystość jubileuszu 20 – lecia szkoły i wręczenia sztandaru Szkole Podstawowej im. prof. Wilhelminy Iwanowskiej w Pigży.

          Jednym z ważniejszych punktów  gali była prezentacja najważniejszych wydarzeń z 20-letniej historii szkoły. Zgromadzeni goście mieli okazję zobaczyć szkolne zdjęcia z lat 90-tych i współczesne, przypomniane zostały największe inwestycje budowlane  wzbogacające bazę szkolną, najważniejsze osiągnięcia uczniów  i sukcesy nauczycieli oraz misja i wizja szkoły.

          Po prezentacji dorobku szkoły poczet fundatorów sztandaru w składzie chorąży pan Piotr Skiba oraz asysta panie Maria Brzoska i Hanna Gryglewicz, przekazał dyrektorowi szkoły sztandar, który wcześniej   poświęcił Ksiądz Kanonik Adam Ceynowa. Dokonano również symbolicznego wbicia gwoździ w drzewiec sztandaru przez honorowych gości. Z rąk dyrektora szkoły sztandar otrzymał poczet uczniów z klasy szóstej w składzie chorąży Piotr Brzoska oraz asysta Marta Wypij i Wiktoria Górecka. Kolejnym punktem uroczystości było Ślubowanie na Sztandar reprezentacji uczniów  z klas I-VI. Po Ślubowaniu głos zabrali zaproszeni goście. Część artystyczną przygotowała pani Wioleta Nowicka. Uczennice z klasy czwartej przedstawiły „Opowieść o wszechświecie”. Na zakończenie zaproszeni goście w towarzystwie pani dyrektor i nauczycieli zwiedzili szkołę-jubilatkę oraz udali się na poczęstunek.

          Przybyli na uroczystość goście:

          • Zastępca Wójta Gminy Łubianka – Mirosława Plejer –Rozwadowska
          • Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu – Tadeusz Kierel
          • Wicestarosta Toruński – Dariusz Meller
          • cioteczny wnuk siostrzenicy prof. W. Iwanowskiej – Andrzej Bilicki wraz z żoną
          • pracownik Centrum Astronomii w Piwnicach – prof. Maciej Mikołajewski
          • starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy –Czesław Stawikowski
          • Proboszcz parafii Świerczynki - ks. kanonik Adam Ceynowa
          • wikary parafii Świerczynki - ks. Karol Wierzchowski
          • Radni Gminy Łubianka
          • Przewodniczący Rady Rodziców –Piotr Skiba
          • dyrektorzy szkół gminy Łubianka i Łysomice
          • sołtysi sołectw Pigża – Stanisława Neulitz i Brąchnowo – Adam Noworacki
          • Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Pigży –Anna Szczepaniak
          • Dyrektor Oddziału Banku Spółdzielczego w Łubiance –Marzenna Krupska
          • główna księgowa Biura Obsługi Jednostek Oświatowych w Łubiance – Renata Szpejankowska
          • przedstawiciel  klubu TKKR KUMADE – Agnieszka Kluska
          • przedstawiciel Centrum Kultury w Łubiance, absolwent naszej szkoły – Łukasz Rząd
          • partnerzy szkoły

          Dzięki staraniom dyrektora szkoły, nauczycieli, pracowników obsługi,  uczniów, rodziców oraz przy znaczącym wsparciu sponsorów nasze marzenia przeobraziły się w rzeczywistość.

           

          ROK SZKOLNY 2017/2018

          PRZEKSZTAŁCENIE SP PIGŻA W 8-LETNIĄ SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ

          1 września 2017r. rozpoczął się nowy etap historii naszej szkoły, w wyniki reformy oświaty Szkoła Podstawowa w Pigży kontynuuje swoją działalność w ośmioletnim cyklu kształcenia. Zmianie uległ również obwód szkoły, do którego należą od tej pory wsie Leszcz i Pigża. 

           

          ROK SZKOLNY 2018/2019

          MODERNIZACJA I ROZBUDOWA SZKOŁY ORAZ JUBILEUSZ XXV-LECIA SP PIGŻA

          W roku szkolnym 2018/2019 miała miejsce kompleksowa modernizacja obiektów szkolnych. W ramach tego zadania przebudowano najstarszą część szkoły: wykonano nowe posadzki i wykładziny podłogowe, tynki, instalacje i sanitariaty, zmodernizowano salę gimnastyczną i zaplecze kuchenne, wykonano termomodernizację, wyposażono szkołę w nowe pracownie komputerową i językową. Kosztowało to 1,33 mln zł. Kolejna inwestycja to budowa  nowego skrzydła budynku o powierzchni 350 m² i wartości 1,39 mln zł. Dobudowana część szkoły składa się z 5 sal dydaktycznych, gabinetu pedagoga oraz dodatkowego zaplecza sanitarnego.  Dzięki tym wszystkim zmianom nasi uczniowie odbywają zajęcia  w pięknych i nowoczesnych salach lekcyjnych, wyposażonych w różnorodne pomoce dydaktyczne.

          W dniu 27 marca 2019 roku odbyła się uroczystość jubileuszowa XXV-lecia Szkoły Podstawowej im. prof.  Wilhelminy Iwanowskiej w Pigży, podczas której dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi i otwarcia  nowego skrzydła szkoły.

          W spotkaniu wzięli udział m.in. Anna Sawicka – Wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Jerzy Zająkała - Wójt Gminy Łubianka, Dariusz Meller – Zastępca Wójta Gminy Łubianka, Zbigniew Cywiński  - Przewodniczący Rady Gminy Łubianka, Jarosław Przybył - Kierownik Biura Rozwoju Jednostek Edukacyjnych Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, Andrzej Pabian -  Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Toruniu, ks. Piotr Stefański  - proboszcz parafii w Świerczynkach, radni powiatu toruńskiego, radni rady gminy Łubianka, dyrektorzy szkół gminy Łubianka oraz SP Świerczynki, sołtysi, przedstawiciele urzędu gminy oraz firm, które pracowały przy modernizacji budynku, inspektorzy nadzoru, członkowie rady rodziców, aktorzy teatru im. Wilama Horzycy, nauczyciele, uczniowie i absolwenci szkoły.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. prof. Wilhelminy Iwanowskiej w Pigży
      • 056 674 08 28 fax: 056 674 08 28
      • Szkoła Podstawowa w Pigży, ul. Szkolna 14, 87 - 152 Łubianka Poland
      • GMINA ŁUBIANKA ul. Aleja Jana Pawła II 8 87-152 Łubianka
  • Galeria zdjęć

      brak danych