Od czasu do czasu każdy może czuć się smutny, czy nawet nieszczęśliwy. Smutek i żal są uczuciami w pełni normalnymi i często są to zrozumiałe reakcje na przykre lub stresujące wydarzenia w naszym życiu. To znaczy, że źródłem smutku i żalu, poczucia straty jest utrata kogoś czy czegoś realnego. Natomiast depresja nie ma powodu realnego, jest emocjonalna. Również istotnym elementem, który występuje w depresji jest wrogość. Wrogość, która może być kierowana na zewnątrz, na innych lub do siebie. Depresja obecnie jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym. Towarzyszą jej takie objawy jak: brak motywacji, trudności w koncentracji, pesymizm, zaburzenia snu, drażliwość, płacz, myśli samobójcze, wycofanie społeczne, zmiany apetytu, brak entuzjazmu i radości.
Od czasu do czasu każdy może czuć się smutny, czy nawet nieszczęśliwy. Smutek i żal są uczuciami w pełni normalnymi i często są to zrozumiałe reakcje na przykre lub stresujące wydarzenia w naszym życiu. To znaczy, że źródłem smutku i żalu, poczucia straty jest utrata kogoś czy czegoś realnego. Natomiast depresja nie ma powodu realnego, jest emocjonalna. Również istotnym elementem, który występuje w depresji jest wrogość. Wrogość, która może być kierowana na zewnątrz
DEPRESJĘ LECZY SIĘ FARMAKOLOGICZNIE LEKAMI PRZECIWDEPRESYJNYMI I PSYCHOTERAPIĄ.
Czas leczenia dla każdego jest indywidualny. To nie wstyd zwrócić się o pomoc do lekarza. W Polsce 8 mln ludzi cierpi na depresję lub stany depresyjne z czego tylko 1,5 mln jest zdiagnozowanych i leczonych.
JAKA JEST PROFILAKTYKA DEPRESJI?
To higiena zdrowia psychicznego - odpowiednia ilość snu, czas na relaks, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i słońcu, dbanie o dobre relacje z rodziną, przyjaciółmi, pozytywne myślenie, nie załamywanie się, bo z każdej sytuacji jest wyjście-pozytywne spojrzenie na świat (optymizm).
116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży