•  

           

           

          Znalezione obrazy dla zapytania majowe święta

          1 MAJA

          1 maja 2004 roku Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej.

          1 maja to również Swięto Pracy, dzień w którym zwraca się uwagę, jak ważne znaczenie ma praca człowieka dla życia i postępu. Swięto Pracy obchodzą ludzie w wielu krajach na świecie.2 MAJA

          Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskej tożsamości i symbolach narodowych.

          https://youtu.be/DCwEJ9tHt5c

          3 MAJA

          3 maja 2023r obchodzimy 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

          Uchwalona 3 maja 1791 roku konstytucja była pierwszą ustawą zasadniczą regulującą ustrój prawny Rzezypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była też pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej z 1787r.

           

           

          Tegoroczne obchody Dnia – organizowane już po raz 29. – odbywać się będą pod hasłem „Języki rdzenne!”.

           

           Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, znany jako Międzynarodowy Dzień Książki jest dorocznym świętem promującym czytanie książek, a także ochronę praw autorskich.

          Dzień Książki jest ogólnoświatowym świętem organizowanym przez UNESCO. Jego celem jest promowanie literatury i czytelnictwa, a także ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

          Dzień książki obchodzony jest 23 Kwietnia każdego roku. Nie jest to data przypadkowa - 23 kwietnia zmarli słynni pisarze Miguel de Cervantes i William Shakespeare (zgodnie z kalendarzem juliańskim) oraz Inca Garcilaso de la Vega - peruwiański historyk. Jest to jednocześnie data urodzin wielu słynnych autorów, w tym Vladimira Nabokova, Maurice’a Druona czy Halldóra Laxness.

          W Dniu Książki odbywają się przeważnie liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne, spotkania z autorami, wspólne czytanie i inne aktywności mające na celu promowanie czytelnictwa.

          Jednym z popularnych elementów obchodów Dnia Książki wśród dzieci jest przebieranie się za ulubione postaci z książek.

          Czytanie książek przynosi dzieciom i dorosłym wiele korzyści, w tym między innymi:

          • Poszerzenie zasobu słownictwa
          • Większą empatię i zrozumienie otaczającego nas świata
          • Lepszą koncentrację
          • Wyciszenie i uspokojenie
          • Poszerzenie wiedzy
          • Produktywne spędzanie czas.
          •  

            Nasze Panie bliotekarki przeprowadziły wśród uczniów klas starszych ankietę badającą czytelnictwo i zachęcającą do czerpania przyjemności z czytania.

            Oto wnioski z ankiety:

            Ulubione książki oraz te, z którymi powinni zapoznać się ludzie na świecie, to według naszych uczniów ,,Quo Vadis", ,,Pan Tadeusz", ,,Opowieści z Narnii", ,,Mały książę", ,,Kamienie na szaniec", ,,Oskar i pani Róża", ,,Opowieść wigilijna", ,,Biblia", ,,Rodzina Monet", ,,Gwiazd naszych wina", ,,Kapelusz za sto tysięcy", ,,Dzienniczek cwaniaczka", ,,Opowiem o tobie gwiazdom", ,,Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata", ,,Latarnik", ,,Enola Holmes", ,,Chłopcy z Placu Broni", ,,Asiunia".

            Z dzieciństwa uczniowie kojarzą różne tytuły, m. in. ,,Dzieci z Bullerbyn", ,,Kubuś Puchatek", seria ,,Zaopiekuj się mną", ,,Akademia Pana Kleksa", ,,Harry Potter", ,,Bambi", seria ,,Martynka", ,,Ania z Zielonego Wzgórza", ,,Plastusiowy pamiętnik", ,,Nela mała reporterka".

            Ulubieni bohaterowie książkowi to Nemeczek (,,Chłopcy z Placu Broni"), Rudy, Alek i Zośka (,,Kamienie na szaniec"), członkowie rodziny Monet, Harry Potter, Kubuś Puchatek, Prosiaczek, Klapouchy, Mikołajek, Enola Holmes, , Hania Humorek, Percy Jackson.

            13 uczniów myślało o napisaniu, własnej książki. Dla 2 uczniów było to marzenie w dzieciństwie. 20 nie miało takiego pomysłu.

            Książka to dobry prezent według 18 uczniów, 12 jest odmiennego zdania. Książki dla siebie kupuje 18 uczniów.

            Co zrobić, aby zachęcić innych do czytania? Należy opowiedzieć o ciekawej książce, o możliwości przeniesienia się w zupełnie inny świat. Według ankietowanych czytanie rozwija wyobraźnię, pomaga w nauce, w rozwiązywaniu problemów.

            Niektórzy uczniowie uważają, że czytają w trakcie nauki, tak odpowiedziały 4 osoby. W czasie wolnym czyta 17 osób. 15 osób nie czyta w ogóle :(

            Dobra książka to taka, która jest krótka, która wciąga i nie można się od niej oderwać, budzi emocje, opowiada o różnych przygodach, ma zwroty akcji, ma obrazki, niesie ze sobą przekaz, nie jest nudna, opowiada o miłości.

            W ankiecie wzięło udział 36 uczniów :):):)

             

                       MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

                                       W każdym roku święto odbywa się pod innym hasłem.

          Rok 2023 - "Edukacja wielojęzyczna-konieczność transformacji edukacji"

           

           

          VI Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników” to projekt czytelniczy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz promowanie wspólnego czytania dzieci z rodzicami. Misją wydarzenia jest promocja czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego. Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników.                         

          Jeżeli lubisz czytać, ten konkurs jest właśnie dla Ciebie. Zdobywaj z nami sprawności czytelnicze, awansuj do kolejnych etapów, wygrywaj nagrody i baw się świetnie!
          Zainteresowanych zapraszam do biblioteki szkolnej, odsyłam również na stronę organizatora:

                                                                                 www.wielkaliga.pl

          NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

           

           

          DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2022

          Serdeczne życzenia dla nauczycieli

           

           

           

             Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji. 

          – Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda

           

           

          1 CZERWCA DZIEŃ DZIECKA

           Nasze drogie dzieci! W dniu waszego święta, grupa dorosłych o was pamięta.           Szykuje prezenty, całusów tysiące, a przede wszystkim - serca kochające! 

           

              

           

          26 MAJA DZIEŃ MATKI

           

          23 maja 1842 urodziła się Maria Konopnicka   

          Najwybitniejsza poetka okresu realizmu, nowelistka, pisarka dla dzieci, krytyczka, publicystka, tłumaczka. Maria Konopnicka jest poetką najbardziej społeczną za wszystkich polskich poetów.  

           

           

           

                                                                                                                          

           

           

           Książki dostępne są TUTAJ. Drukowanie książek nie jest dozwolone.

           

          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO został ustanowiony nie po to, by uczcić nasz język ojczysty, czyli naszą umiłowaną polszczyznę, tylko po to, byśmy wszyscy – na całym świecie – uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, oficjalnych i nieoficjalnych, tych mających ogromny zasięg i tych użytkowanych tylko przez nielicznych. Pamiętajmy, że dbając o język, chronimy kulturę i tożsamość kulturową. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO przypada 21 lutego i został ustanowiony 21 lat temu (17 listopada 1999 r.) przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace, która została później stolicą niepodległego Bangladeszu. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Polacy podczas 123 lat niewoli również byli przymuszani przez zaborców do posługiwania się językiem niemieckim lub rosyjskim. Cieszmy się, że w 1918 roku odzyskaliśmy niepodległość i możemy swobodnie porozumiewać się językiem ojczystym.

          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W NASZEJ SZKOLE

                      

           

           

          Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada 29 września, w dniu narodzin słynnej polskiej pisarki Joanny Porazińskiej.

              

             

          Konkurs-przyslowia.odp

           

          NARODOWE CZYTANIE 2021

                       
           

                                              BEZPIECZNE WAKACJE 2021

                          

           

          ROK SZKOLNY 2020/2021

          ""Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat""

           

          DZIEŃ MATKI

          Kochamy Was zawsze, nie tylko w dniu 26 maja

          Mamom dzień ten się należy, jak nam należy się Dzień Dziecka!

          https://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/gazetki026.php

           

           

           

           

          Uczennice naszej szkoły:  Kornelia Ziomek z kl. 7a, Oliwia Czupich i Anastazja Suchowiecka obie z kl. 3. uczestniczyły we wrześniu 2020r w Narodowym Czytaniu "Balladyny"

           Film z czytania IV aktu umieszczony został na stronie starostwa powiatu toruńskiego  w kwietniu 2021r       Obejrzyj i wysłuchaj jak pięknie czytają....

           

          ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

          MOJA PÓŁKA Z KSIĄŻKAMI

                          Joanna Kudlińska        Konstancja Bartnik         Kornelia Ziomek           Kuba Kamiński

             

                                   Emanuel Bartnik                        Laura Kościelska                      Mikołaj Iwanek

            

                                   Milena Gizińska           Olaf Zakrzewski Martyna Banach   Nikodem Machowski

             

                                 Zofia Górzyńska                              Bartek Trzpil                             Nina Prowadzisz

            

                                     Oliwia Czupich                         Zuzanna Kryczka                    Jonasz Urbański

            

          Julia Kowalska

                    Jeżeli chcesz te ciekawostki zobaczyć, kliknij na link poniżej

          CIEKAWOSTKI_O_KSIaZKACH.pdf

           

          O konkursie 

          • Konkurs jest adresowany do osób w każdym wieku, do miłośników fotografii i do osób, które rozpoczynają swoją przygodę z robieniem zdjęć.
          • Zadaniem konkursowym, które czeka na uczestników konkursu jest wykonanie świątecznej fotografii wpisującej się w jedną z trzech kategorii: moje święta z najbliższą rodziną, wielkanocna pisanka, mój pomysł na Wielkanoc w domu.
          • By zgłosić się do udziału w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy     dostępny na stronie www.wspierajmarzenia.pl a następnie przesłać na adres                                                        e-mail: edu@crl.org.pl zdjęcie konkursowe.
          Szczegółowe informacje wraz z regulaminem dostępne są na stronie wspierajmarzenia.pl

           

          ZAKOCHANI_w_KSIaZCE_pdf(1).pdf

           

            

           Regulamin_XXI_Wojewodzkiego_Konkursu_Recytatorskiego_Poezji_i_Prozy_poswieconej_muzyce_i_Frydery.pdf

          Kartę zgłoszenia do konkursu można pobrać z linku umieszczonego poniżej.

          karta_zgloszen.doc

           

          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

           

          ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ, OBEJRZYJ PODSTRONĘ BIBLIOTEKI "PORADY"

           

          ZACHĘCAMY DO OGLĄDANIA

            EMITOWANYCH PRZEZ TVP PROGRAMÓW EDUKACYJNYCH

          W serwisie dostępne są wyeksponowane w blokach tematycznych treści z portalu TVP VOD, w tym ekranizacje lektur szkolnych, filmy dokumentalne oraz programy edukacyjne, a wśród nich nowości takie jak „E-szkoła nauka” – program edukacyjny Radosława Brzózki.

          Kliknij na link >>>     Strona główna - tvp.pl - Telewizja Polska S.A.

           

          GORĄCO ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA FILMÓW 

          Ferie online nie mają granic – możesz być wszędzie!

          www.zamek-krolewski.pl
          https://www.facebook.com/zamek.krolewski.warszawa

          www.wawel.krakow.pl                                                    https://www.facebook.com/ZamekKrolewskinaWawelu

          www.lazienki-krolewskie.pl                                 https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie

          www.zamek.malbork.pl                                    https://www.facebook.com/Muzeum.Zamkowe.w.Malborku

          www.zamek-sandomierz.pl                                                            www.facebook.com/zamek.sandomierz

          www.mnwl.pl                                                              https://www.mnwl.pl/Aktualnosci/Ferie_na_Zamku_-2-1188-20.html

          www.muzeum.wieliczka.pl                                                      https://www.facebook.com/muzeum.wieliczka

           
           

          KLIKAJĄC NA LINK PONIŻEJ ZOBACZYSZ, CO NAM PRZYNIESIE NOWY ROK 2021

          VID-20201230-WA0016.mp4

           

          polecam_ksiazki_czyli_cos_optymistycznego.ppt

          ksiazkowe_ciekawostki.odp

          W oczekiwaniu na prezenty możecie narysować świętego Mikołaja i ukazać, co robi w czasie pandemii i zdalnej nauki. Po powrocie do nauki stacjonarnej w szkole, urządzimy wystawę rysunków.  Oto przydatne wskazówki: https://www.youtube.com/watch?v=umB1776eC4w

          https://lektury.gov.pl/

          https://fpc.org.pl/

          DRODZY CZYTELNICY

          W czasie pandemii coronavirusa i konieczności zdalnego nauczania, częściej korzystacie z komputera i internetu, więc częściej narażacie się na zagrożenia, które powodują nieświadome wykorzystywanie złośliwych informacji tam umieszczonych. Wobec tej sytuacji umieściłam poniżej prezentację pomocną przy korzystaniu z internetu. Gorąco polecam zapoznanie się z tą prezentacją.

          Bezpieczny_internet.pdf

          Kalendarium_____droga_do_niepodleglosci.pdf

          Dzień Postaci z Bajek

          5 listopada świętujemy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek – święto wszystkich bajkowych postaci. Jest to jednocześnie dzień urodzin Walta Disney’a, chyba najbardziej znanego producenta bajek. Zachęcamy wszystkich do wspólnego czytania i oglądania bajek. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat i nie tylko nas bawią, ale też wychowują.               Uczą rozróżniania dobra od zła. Przypomnijmy sobie imiona niektórych postaci z bajek.

          Kubuś Puchatek, Pszczółka Maja, Myszka Miki, Czerwony Kapturek

          OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

          29 WRZEŚNIA 2020r

                     

          KORONAWIRUS (COVID-19) PRZEWODNIK DLA DZIECI

          KoronaWirus_przewodnik-dla-dzieci_Medicover_27042020_PL.pdf

           

          W tegorocznej akcji Narodowe Czytanie przez nagrywanie uczestniczyło czworo uczniów naszej szkoły: Anastazja Suchowiecka kl. 3, Oiwia Czupich kl. 3, Kornelia Ziomek kl. 7a i Wiktor Nowicki kl. 7a  Film można obejrzeć na stronie www.powiattorunski.plprofilu Facebookowym oraz kanale powiatowym You Tube.

          Czyta Oliwia Czupich, jako Grabiec - Akt III, scena 4  >>      20200829_222911_004_001.mp4

          Czyta Kornelia Ziomek, jako Grabiec - Akt III, scena 4 >>      VID_20200829_191006.mp4

          Czyta Anastazja Suchowiecka jako Goplana - Akt III, scena 4 >>  20200826_134128.mp4

          https://drive.google.com/file/d/1d7DmLPM78im1_-QGwd2y1BILemnyABe2/view 

          Narodowe Czytanie 2020 w Powiecie Toruńskim

          Starosta Toruński zaprasza do udziału w dziewiątej odsłonie akcji Narodowego Czytania. Wydarzenie organizowane jest przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

          Tegoroczna lektura to ,,Balladyna” Juliusza Słowackiego, wybitne dzieło polskiego romantyzmu.

          W obecnej sytuacji epidemicznej, najbezpieczniejszą formą przeprowadzenia akcji jest wykorzystanie komunikacji internetowej.

          Dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w akcji Narodowe Czytanie poprzez nagrywanie.

          Zapraszamy zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych.

          Akcja będzie przebiegała w dwóch etapach:

          - w pierwszym etapie prosimy o zgłoszenie udziału w akcji Narodowego Czytania do 20.08.2020 r. na adres mailowy l.zwierowicz@powiattorunski.pl. Proszę wypełnić kartę zgłoszeniową.

          - w drugim etapie przydzielimy każdemu z uczestników określony tekst do przeczytania. Własne filmiki (nagrane telefonem komórkowym) czytanego fragmentu ,,Balladyny” prosimy o przesyłanie do 30.08.2020 na adres mailowy grafik@powiattorunski.pl.

          Wszystkie nagrania zostaną wykorzystane do stworzenia wspólnego filmu z czytania fragmentu ,,Balladyny”. Zostanie on umieszczony dokładnie w dniu „Narodowego Czytania” tj. 5 września na naszej stronie www.powiattorunski.plprofilu Facebookowym oraz kanale powiatowym You Tube.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. prof. Wilhelminy Iwanowskiej w Pigży
      • 056 674 08 28 fax: 056 674 08 28
      • Szkoła Podstawowa w Pigży, ul. Szkolna 14, 87 - 152 Łubianka Poland
      • GMINA ŁUBIANKA ul. Aleja Jana Pawła II 8 87-152 Łubianka
  • Galeria zdjęć

      brak danych